Vyber sirokouhleho objektivu

Peter pogan

Vazena redakcia,
stojim pred dilemou, ktoru mi dufam pomozete vyriesit. Rozmyslam nad kupov sirokouhleho objektivu. Do oka mi padol MIR 47 K. Tu su ukazky snimok z neho.

http://ca.pg.photos.yahoo.com/ph/fuga007@rogers.com/my_photos

Problem je , ze sa zaujimam o fotenie krajiny a filtre sa na tento druh objektivu davaju zozadu (je dodavany s cervenym, zelenym a UV filtrom). Ja by som vsak potreboval gradovany neutral, polarizcny a oteplovaci 81A. Vpredu vsak nie je zavit a tak rozmyslam nasunut druhu cast Cokin filtrov (drziak filtru) a tak pouzivat filtre. Je to vsak trosku neprakticke (ked bude chcet nasadit kryt, musim tu “skladacku” rozobrat) a nehovoriac o tom, ze nadastavec bude asi X-pro a cena nadstavca a filtrov (myslim ze 100 mm a viac) je uz poriadne velka. (stovky US). Tak rozmyslam ci praktickejsie riesenie pre mna nebude Sigma 20mm f/1.8 EX DG Aspherical RF http://www.sigmaphoto.com/html/Fixed.htm a predsa len nasadenie srubovacieho filtra 82mm je omnoho praktickejsie a cena Sigmy s filtrami bude prizlizne rovnaka (aj ked sa trochu obavam o vignetaciu pri 2 a 3 filtroch). Mozete sa prosim vyjadrit k problemu. resp. pouzivam plne manualny fotoaparat (Zenit 212K, Pentax K bajonet) , je nejaka alternativa pre 20 mm objektiv? Dakujem za odpoved

Peter

1 komentář u „Vyber sirokouhleho objektivu“

  1. Odpověď redakce

    Dobrý den,

    pokusím se dotáhnout Vámi načrtnutá řešení do konce, abyste se mohl rozhodnout sám.

    1) Sigma
    Tady není co rozebírat, jedná se o normální sestavu.

    2) Mir
    Držák filtrů lze připevnit jednak pomocí speciálního univerzálního šestibodového držáku přímo od Cokinu. Dále si můžete nechat vyrobit nasouvací redukci se závitem (nasovala by se na vnější plášť objektivu). Pokud bude ze silonu a bude se nasouvat mírně ztuha, budete moci celý adaptér snadno nandavat a sundavat. Pokud bude z kovu, mohl byste ji rovnou přilepit – i když to je poněkud definitivní řešení jen pro toho, kdo takové zákroky snese. Pokud by to vyráběl šikovný soustružník či zámečník, mohla by taková redukce držet na objektivu dostatečně pevně i bez lepidla.
    Kvůli zakrytí objektivu nemusíte držák sundavat, Cokin vyrábí zasouvací krytku, já ji ke svému držáku mám.
    Jinak Vám doporučuji pokusit se sehnat ještě další ukázky. Na některých snímcích mám pocit, že vidím poměrně výrazné soudkovité zkreslení.

    3) Flektogon 2,8/20
    Ještě zvažte tento populární a velmi kvalitní německý kousek. Je sice k dostání pouze ve variantě se závitem M42, ale snadno k němu pořídíte redukci pro Pentax. Navíc ho lze přímo a jednoduše předělat na variantu se závitem, sám jsem ho měl při čištění rozebraný, takže vím, že stačí předělat jeden díl. Nevýhodou je, že nebude fungovat zaskakovací clona, pro měření expozice a fotografování byste ji musel zavírat ručně.

    4) Originál Pentax z druhé ruky
    Tuto variantu byste neměl opomenout, nový je sice mnohem dražší než Sigma, ale použitý by mohl být za stejnou cenu.

    Jiné pevné varianty pro 20mm nejsou, Tamron a Tokina dělají 17mm.

    S pozdravem
    Tomáš Cihelka

    Odpovědět

Napsat komentář