Trvanlivost vývojek

Ota Wagner

Dobrý den,

Používám občas pro zpracování čb filmů vývojku Rodinal. Naposledy mně trochu udivil výsledek kombinace této vývojky ředěné na 1:50 a fomáckého filmu 400 ( 14 minut,při 20st.), ten film byl po vyvolání přesně podle záměru po stránce zrnitosti, ale přišel mi poměrně dost málo kontrastní, rozhodně ve srovnání s jinými filmy stejně volanými, a přibližně stejně exponovanými ( noční scény)
Myslím si, že důvod byl v déle načaté lahvi s vývojkou ( i když byla dobře uzavřená a vzduch vytlačený). Pokud by to byl správný důvod, existuje nějaký dostupný způsob, jak ověřit či zhodnotit její stárnutí, jak na tom ta která vývojka je?

Předem děkuji, a přeji dobré světlo všem

1 komentář u „Trvanlivost vývojek“

  1. Odpověď redakce

    Dobrý den,

    podle zaslané ukázky se zdá, že problém je skutečně ve vyvolávání, na podexpozici to nevypadá.

    Nevím, zda-li jste již tuto kombinaci při tomto vyvolávacím čase zkoušel. Pokud ne, doporučoval bych zkusit podobné snímky a vyvolávací čas kolem 20 minut.
    O vyčerpanou vývojku se samozřejmě může jednat, ale právě k Rodinalu mi to moc nesedí. Jeho trvanlivost je značná, já sám mám doma nedbale skladovanou láhev plnou vzduchu otevřenou před dvěma roky ve které se utvořilo velké množství sraženiny, ale vývojka stále volá stejně. Teď jsem si, pravda, koupil nový, ale jen proto, že ta stovka je dost málo za to, abych nemusel být nervózní. Jiná situace byla s Orwem R09 a tedy možná i s Calbem a Fomou R09. Orwo se kazilo náhle bez varování a filmy vypadaly podobně.

    Kontrola je poměrně jednoduchá. Prostě do namíchané vývojky ponořte odstřižek filmu a sledujte jeho černání. Pokud bude pomalé a film zcela nezčerná, je vývojka slabá. Je dobré mít srovnávací odstřižek vyvolaný v čerstvé vývojce. Já to před důležitými filmy dělám u vývojek starších půl roku.

    Tomáš Cihelka

    Odpovědět

Napsat komentář