Problemy s bleskom

Peter pogan

Vazena redakcia, chcel by som fotit s bleskom. Mam Phoenix ZBIS-92 Auto focus flash. http://www.pcaol.com/product.cfm?CategoryID=67&ProductID=239
Podla manualu je pre zablesky 1/1000-1/20000. Pouzivam fotoaparat Zenit 212K, kde konektujem blesk cez hot shoe http://www.rugift.com/photocameras/zenit_camera_212k.htm. Pre Zenit je nastavenie blesku 1/30. Kedze nevyuzivam interny expozimeter, meriam osvietenie pomocou Gossen Lunasix F, kde je cas pre blesk je 1/60. Ked som pouzival blesk, tak som sa riadil tabulkou na blesku. Policka filmu vsak vyzerali ako neexponovane. Blesk vsak “blyskal”, uzavierku na fotaaparate bolo pocut takisto a kedze fotoaparat je SLR, nemohol som nechat prednu krytku na objektive. Mozete mi povedat k comu doslo, a ko mam nastavovat hodnoty na fotoaparate pre blesk, pri zmenach uhlov hlavy blesku ich koigovat a ako interpretovat hodnoty z expozimetra (ake hodnoty nastavit na fotoaparate), a ake su suvislosti medzi jednotlivy casmi. Dakujem za odpoved.
Peter

1 komentář u „Problemy s bleskom“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den,

  Za prvé bych blesk vyzkoušel na jiném fotoaparátu. Čas uvedený u blesku je doba jeho záblesku, právě nízký uvedený synchronizační čas fotoaparátu 1/30 vt. může být problém. Měl jsem staršího Zenita a jednoznačně kontakt blesku občas spínal dříve než se otevřela závěrka. Tj. problém může být v tom, že blesk subjektivně “bleskne” spolu s otevřením závěrky, nicméně závěrka se třeba nestihne otevřít a tak se na políčku filmu blesk nijak neuplatní.

  Jinak pozor na časy, ve vztahu k blesku nastavení času závěrky nic nezmění (do Xsync, tj. do té 1/30, na kratší čas jít nelze), takže je zcela jedno, jestli měříte expozimetrem pro blesk s nastavením 1/30 nebo 1/60, záblesk blesku je vždy kratší než tento čas. Nastavení stupně osvětlení bleskem se ovlivňuje clonou na objektivu nebo mechanickým nastavením přepínače výkonu na zadní straně blesku s ohledem na clonu právě nastavenou na objektivu. Mohly by vám pomoci články o blesku (byť systémovém), obecná část platí i pro manuální blesky.

  http://www.paladix.cz/clanky/kapitola-i-funkce-systemoveho-blesku.html
  http://www.paladix.cz/clanky/kapitola-iii-zaciname-fotografovat-se-systemovym-bleskem.html
  http://www.paladix.cz/clanky/kapitola-iv-systemovy-blesk-ve-dne-a-v-protisvetle.html

  Pokud je blesk v pořádku a problém je jinde, váš dotaz sám o sobě obnáší kompletní vysvětlení použití blesku, což u v podstatě manuálního blesku (protože na vašem fotoaparátu se tak chová) je téma na docela dlouhý článek. Nelze ani odhadovat jak korigovat záblesk při otočené hlavě apod., tenhle typ blesku je docela luxusní, nicméně řada systémových blesků na manuálním fotoaparátu vydá plný záblesk a nedá se téměř korigovat (až na manuální režim provozu blesku, což chce mít zase tabulku výkonu, atd.)

  Nicméně se mi nezdá, že by byl problém v měření, nakonec můžete zkusit nastavit na blesku plný výkon a ve tmě exponovat jeden snímek proti zdi. Případně bez filmu s otevřenou zadní stěnou fotoaparátu exponovat, pokud skrz objektiv uvidíte záblesk blesku na plném políčku (což vzhledem k jeho intenzitě by jít mělo), je chyba v nastavování blesku, pokud neuvidíte nic, je chyba v těle fotoaparátu, respektive v kontaktu odpalujícím blesk

  Pozdravuje Jan Hlinák

  Odpovědět

Napsat komentář