Konvertor

David Pánek

Chci se zeptat jestli jde telekonvertor kenko 2x chrom pro (eos) ke canonu 3000n kit a objektivům sigma 100-300 pro canon a taky ke canonu EF 80-200 f/4.5-5.6II

5 komentářů u „Konvertor“

 1. Odpověď redakce

  Telekonvertor Kenko jde připojit v podstate k čemukoli. Jiná otázka je ovšem funkčnost a kvalita a v tomto směru je bohužel vámi naznačená sestava naprosto nevhodná – v této kombinaci nebude pracovat AF a navíc optická kvalita bude patrně velmi špatná.

  Odpovědět
 2. optická kvalita

  Dobrý den,
  jakým způsobem ovlivňuje telekonvertor optickou kvalitu? Která kombinace telekonvertoru a objektivu je nejoptimálnější s hlediska optické kvality?
  Děkuji za opdpověď

  Odpovědět
  • optická kvalita

   Optickou kvalitu pochopitelně ovlivňuje tím, že sám je složen z optických členů. Jinými slovy se snažíte “vtlačit” mezi (opticky vyladěný) objektiv a fotoaparát něco, s čím výrobce objektivu nepočítal (resp. počítal, ale jen u vybraných kombinací).

   Dalším zhoršením je světelnost. Její úbytek se rovná “síle” konvertoru, tj. konvertor 2x snižuje přesně tolikrát světelnost. Z objektivu f/2,8 máte při nasazení telekonvertoru rázem f/5,6. Tady už hrozí riziko, že přestane fungovat automatické ostření, protože to je dimenzováno cca do pracovní clony f/8 – tady záleží na fotoaparátu, každý to může mít trochu jinak, profesionální těla na tom budou lépe.

   Posledním omezením je fyzické – některé objektivy nelze s některými konvertory vůbec sesadit, protože si navzájem překáží jejich optické členy – a pokud si nepřekáží – např. u zoomu na jednom konci, tak stále hrozí to, že se můžou “potkat”, pokud např. změníte ohniskovou vzdálenost.

   Proto je důležité prostudovat technické specifikace objektivů a konvertorů a hlavně prozkoumat tabulku kompatibility. V zásadě platí následující: optické konvertory by se měly používat pouze na světelných objektivech s konstantní světelností (nejlépe f/2,8) a měla by se ctít značka, tj. používat konvertor a objektiv stejné značky. Tam je alespoň trochu jistota, že se výrobce (pokud tuto kombinaci doporučil) postaral o to, aby výsledná kvalita byla dostatečná. Vyjímky samozřejmě existují, to už záleží na konkrétních příkladech.

   Odpovědět

Napsat komentář