Aky SW na skenovanie?

juraj tancos

Dobry den.
Obraciam sa na vas s takouto otazkou. Mam uplne novy skener (HP5530) a skusam ho postupne rozchodit. Chcel by som sa opytat aky pouzivate SW na skenovanie. Ten original HP je tak akurat na … a chcel by som ho nahradit niecim, co sa da aj naozaj pouzivat. Ide mi hlavne o skeny filmov. Diak je este ako tak, ale negativ (farebny) ma predsa kazdy inu farbu podlozky (celuloidu), a tak mi obr z kazdeho druhu negativu taha do nejakej farby. Existuje nieco ako ICC profily pre jednotlive filmy, alebo ako sa to riesi?
Vopred dakujem za pomoc a prajem dobre svetlo aj v skenery do roku 2005.

1 komentář u „Aky SW na skenovanie?“

  1. Odpověď redakce

    Nechci vám kazit radost, ale HP5530 není zas až tak moc velký zázrak (z hlediska skenu filmů), obávám se, že nemůžete čekat nijak oslnivé výsledky z žádným softwarem.

    Obecně je pro náhradu originálních softwarů různých firem asi nejpopulárnější VueScan – http://www.hamrick.com/vsm.html, který podporuje i řadu ze scannerů HP, nejsem si ale jistý, zda i váš. Nicméně zkušební verze je ke stažení zdarma, takže to lze ověřit bez jakéhokoli rizika.

    Ad skeny negativů – různé podložky a další věci by měl právě zvládnout skenovací software podobným stylem jako moderní digitální minilab, porovnáním jednotlivých barevných kanálů. Pro vysoké nároky je většinou nutný další manuální zásah, základní nastavení ale skener se správným sw dokáže sám.

    Odpovědět

Napsat komentář