Druhé tělo

Jirka

Dobré odpoledne, potřeboval bych poradit. Fotografuji portrét, krajinu i v horách a dokument. K tomu používám Nikon F80 a objektivy Nikkor AF 28mm/2.8D, Nikkor AF 50mm/1.8D a Sigmu AF 105mm/2.8D. Jelikož jsem,hlavně při focení dokumentu, méně pohotový ve smyslu výměny objektivů, chtěl bych si pořídit druhé tělo. Jaké byste mi doporučili? Má smysl kupovat manuální (např. FM2, FM10 či jiný model) nebo autofokusové (F90, F70, F80, F75…)? Co se týče financí, chtěl bych se vejít tak do 10.000 Kč. Děkuji mockrát za pomoc a přeji všem hezký nový rok a dobré světlo.

3 komentáře u „Druhé tělo“

  1. Odpověď redakce

    Myslím, že k objektivům, které uvádíte, se manuální tělo moc nehodí – AF objektivy mají velmi lehký chod zaostřovacího mechanismu a někdy je na MF tělech problém přesně zaostřit a toto zaostření nějak fixovat.
    Nejodolnější tělo – z těch vámi uváděných – je určitě F90. Pokud se rozhodnete pro jeho koupi, shánějte se spíše po F90X (nebo americké variantě N90s, což je totéž) – tato varianta je novější a také má některé funkce navíc. Počítejte ale s tím, že tělo F90 / F90X je dost těžké, takže se poněkud pronesete, neboť odolnost a spolehlivost je vykoupena právě větší hmotností. Cena těla F90 je nyní cca 7.500 Kč (v bazaru u Škody ve Vodičkově ulici, Praha 1), F90X cca 8.500 – 9.000 Kč.
    F75 je nový model, má velmi dobré měření světla, ale zase je to komplet plastový přístroj (kromě bajonetu), což není zrovna záruka velké spolehlivosti a odolnosti. F75 je ale oproti F90 lehký a malý. Cena těla je v obchodě Paladix 5.545 Kč.
    Kvůli pohotovosti stojí však za zvážení také to, že pokud máte F80, nebude od věci mít ještě jedno stejné identické tělo, protože se nebudete muset přeorientovávat na jiné ovládání (i když tam nejsou žádné velké a zásadní rozdíly). F80 se prodává za 10.921 (obchod Paladix).
    Samozřejmě lze zakoupit i bazarová těla F75 a F80, ale rozdíl cen není nijak dramatický a přijdete o možnou záruku.

    http://www.paladix.cz/obchod/

    Milan Sýkora

    Odpovědět
  2. F 90, F 801 nebo F 70

    Doporučoval bych jako druhé tělo F 70, F90x nebo F 801. Jinak souhlasím s tím, co bylo řečeno.

    Odpovědět
  3. F75 jako druhé tělo k F80?

    Mám zkušenosti s oběma těly, a doporučuji zbytečně se nebát plastové podstaty Nikonu F75. Snad i díky tomu, jak je malý, působí v ruce poměrně pevně – a to i např. s nasazeným dosti těžkým objektivem f=300 + TC2x. Naopak, při práci s F80 jsem vždy míval pocit určité křehkosti z jeho zadní stěny, z dvířek. To u F75 nepociťuji. A hlavně je tu, u F75, přímo osvěžujícně zjednodušené ovládání: snad právě díky sníženému počtu ovládacích elementů a jejich přirozenému umístění mi práce s ní přijde – jako u první elektronické kamery, když dříve jsem pracoval spíše s mechanikou (FM2, OM-1, OM-10) – ideálně jednoduchá, bez nutnosti zabývat se přemírou knoflíků. Používám přitom takřka výhradně režimy A a P(shift), manuálu si více užívám na středním formátu. Oproti F80 tu, pravda, pár vymožeností chybí (gride-lines, kompenzace blesku, synchro 1/125 aj.), ale ač jsem tyhle věci dřív u F80 považoval za nezbytné, tahle určitá prostota pětasedmdesátky mi teď stále více vyhovuje. Rovný horizont či rovnováhu ve svislých liniích architektury i tak většinou chytím, a kompenzaci bleskové expozice si nastavuji na blesku SB-50DX, který je mimochodem k F75 opravdu jako stavěný…
    – Takže, nebojte se té plastové hračky Nikonu F75. Je to – poměrem užitné hodnoty a kupní ceny – tak trochu malý zázrak, vzniklý na samém závěru kinofilmové éry. A kdo nevěří, ať se ještě poptá u Toma Hogana. F75 jsem si pořídil před rokem na základě jeho recenze (http://www.bythom.com/n75.htm) a ani trochu toho nelituji. Jste-li Nikonista, máte menší ruku a chcete si ještě v této pohnuté digitální éře pořídit nový kinofilmový foťáček, neváhejte.

    Odpovědět

Napsat komentář