Vyvolanie straších ČB A farebných filmov

Peter pogan

Vážená redakcia, stojím pred problémom vyvolania filmov, ktoré boli exponované dávnejšie. Konkrétne je to Kodak Gold 100 GA (je tam ešte číslo 2, ktoré neviem, čo znamená).
Druhý film je väčší otáznik – ČB ORWO NP20 135/36. Viete mi povedať niečo o tomto filme? Filmy, inač boli exponované pravdepodobne dávno, Kodak má niekoľko rokov, Orwo asi viac ako 10-15 rokov. Mal by som ich nechať vyvolať ako menej citlivé filmy, pretože obraz už pravdepodobne degradoval?
Ďakujem za odpoveď.

P.S.: Dobré svetlo a veľa zdravia v roku 2005

1 komentář u „Vyvolanie straších ČB A farebných filmov“

 1. Odpověď redakce

  Fily nestárnou tak, že ztrácejí citlivost, ale spíše obrazovou ostrost (vlivem času a někdy také vyšších teplot se posouvají jednotlivé vrstvy). To je také důvod, proč se u filmů píše, že mají být zpracovány co nejdříve po expozici. Řešením tedy není vyvolávat, jako by film měl nižší citlivost, ale nechat vyvolat normálně a doufat, že z toho něco bude (ale nedoufejte příliš, pravděpodobně byste byl zklamán).
  Kodak Gold se bude vyvolávat klasickým procesem C-41. Orwo NP20 bude určitě straší než 10 let, v 90. letech se filmy Orwo NP už nevyráběly – byl tu sice pokus o obnovení výroby materiálů Orwo asi v polovině 90. let, ale šlo jen o materiály barevné. Poslední šarže ČB negativů Orwo NP se prodávaly v roce 1990. Nyní se firma Orwo věnuje zpracování klasické a digitální fotografie, neboť návrat na trh filmů se po odmlce nezdařil (http://www.orwonet.de).

  Je tu ještě jedna naděje – pokud byly filmy skladovány v chladu (nejlépe v ledničce či mrazáku), nemusí být obraz poškozen. Dejte je vyvolat do opravdu dobré laboratoře a řekněte obsluze o tom, že jsou exponovány již dávno. Pak nezbývá než doufat v úspěch.

  ČB film můžete zkusit vyvolat i sám – na níže uvedeném odkazu jsou vyvolávací doby pro různé vývojky:
  http://www.digitaltruth.com/chart/old/orwo_old.html

  Hodně zdaru,
  Milan Sýkora

  Odpovědět

Napsat komentář