Stativ?

Feri

dobrý statív je základ fotografie. na to som už bolestivo prišiel. pred časom mi k digitálu stačil šunt za pár stoviek, pôvodne určený pre video.
teraz mám zrkadlovku a trištvrtekilový objektív, čo mi taký statív jednoducho neunesie. tak sa pozerám po novom.
poradíte, aké značky/systémy voliť podľa nasledujúcich kritérií?

1) možnosť rýchloupínania vrátane orientácie na výšku
2) upevnenie celého komba telo/objektív bližšie k ťažisku (a nie len na závit v tele aparátu)
3) pohodlné a pritom presné polohovanie
4) cena v rádoch jednotiek tisíc.

vopred vďaka…

2 komentáře u „Stativ?“

  1. Odpověď redakce

    Známé pravidlo, na které jste už sám přišel je, že levný nestabilní staviv je spíše k zlosti a nakonec zůstane ležet doma, proto doporučuji poohlédnout se například po značkách Manfrotto nebo Gitzo. Výhodou je, že kupujete samostatně stativ a hlavu podle svých požadavků.

    Pokud se podíváte na nabídku stativů Manfrotto, nejvhodnější pro vaše účely budou modely 190 nebo 055. Hlavní rozdíl mezi těmito modely je ve velikosti a tím i nosnosti, stabilitě a samozřejmě ceně – model 190 má nosnost 5 kg, maximální výška 116 cm bez vytažení, 145 cm s vytaženou středovou tyčí, model 055 má nosnost 6 kg, maximální výška 135 cm bez vytažení, 178 cm s vytaženou tyčí. Písmena v označení modelu dále zpřesňují vybavení stativu:

    D – zajištění polohy nohou pomocí křídlových matek
    CL – zajištění polohy nohou pomocí rychloupínacích páček
    B – stativ v černé barvě (bez B je ve stříbrné, NAT je zelená)
    PRO – možnost nasadit středovou tyč vodorovně
    NAT – zelená barva, první (nejblíže hlavě) díl nohou obalený tepelnou izolací

    Oba modely splní Váš požadavek na nosnost a stabilitu, jestli 190 nebo 055 si musíte určit podle Vaší výšky nebo požadavků. Jestli křídlové matky (D) nebo rychloupínací páčky (CL) je věcí osobního vkusu, ale více chvály je slyšet na CL verzi, doporučuji vyzkoušet si a podle toho se rozhodnout.

    Druhou důležitou součástí je hlava, na výběr máte mezi 3D hlavou, nebo kulovou. Každá je vhodná pro jiné účely, při požadavku přesného a pohodlného nastavení bude vhodnější asi 3D – u kulové se může stát, že při nastavování jedné roviny si nechtěně pohnete druhou rovinou, více se to projeví u teleobjektivů. RC u hlav znamená nožnost rychloupínání. Vzhledem k Vašim požadavkům na cenu a stabilitu je nejvhodnější hlava asi 141RC, případně pokud se Vám více zalíbí práce s kulovou hlavou, 484RC2 nebo 486RC2. Doporučuji také vyzkoušet 222 JOYSTICK GRIP, jednak je velmi rychlá a pohotová a pak zvyšuje o dalších 21 cm možnou výšku stativu – zároveň dovoluje fotit přímo z nadhledu – mimo osu stativu.

    Možnost uchytit celou soustavu objektiv-tělo více v těžišti by měl v první řadě podporovat objektiv, ať už tím, že bude mít stativový závit nebo kroužek pro uchycení na stativ jako příslušenství. Pokud tomu tak není, Manfrotto takový držák ke svým stativům vyrábí, ale než se ho rozhodnete koupit, doporučuji vyzkoušet si stabilitu celé sestavy stativ-hlava-tělo-objektiv, s největší pravděpodobností zjistíte, že nic takového nepotřebujete.

    Na podrobnosti a parametry se můžete podívat na stránky výrobce:

    http://www.manfrotto.com/product/itemlist.php3?manufid=1&sectionid=2
    http://www.manfrotto.com/product/itemlist.php3?manufid=1&sectionid=7
    http://www.manfrotto.com/product/itemlist.php3?manufid=1&sectionid=8
    http://www.manfrotto.com/product/itemlist.php3?manufid=1&sectionid=103

    Ceny najdete na našich stránkách http://obchod.paladix.cz (sekce Stativy)

    S pozdravem
    Jan Seifert

    Odpovědět
  2. Feisol

    Pokud je pro vas dulezita i vaha, tak muzete zkusit pouvazovat o stativech Feisol. Jedna se o relativne levne (ve srovnani s CF od Gitza/Manfrotta) stativy, vyrobene z uhlikovych vlaken.

    Na vetsine zahranicnich fot jsou pomerne chvaleny (kvalitativne pry vicemene srovnatelne s Gitzem). Nevyhodou je nutnost nechat si je posilat ze zahranici, protoze je u nas nikdo neprodava.

    Vice viz: http://www.feisol.com

    Odpovědět

Napsat komentář