Rovnoměrné osvětlení sálu s bleskem

Michal Mráz

Dobrý den,potřeboval bych poradit.Mám blesk Metz 45 CL 4.Jak fotografovat např.v sále,kde je strop hodně vysoko,skupinu lidí,kteří jsou za sebou.Při namíření blesku na přímo budou osvětleni ti ve předu.Ti co budou za ,budou osvětleni částečně nebo budou úplně ve stínu.Prásknout o strop nejde.Bylo by lepší dát hlavní reflektor na 45°a dát na něj ještě kartičku,aby se světlo nějak rozptýlilo a přitom ještě zapnout reflektor doplňkový?Jak docílit toho,aby byl osvětlen rovnoměrně celý snímek?Je na to nějaký fígl nebo to chce prostě zkoušet.Já bych to ale nerad zkoušel na akci,na které mi bude záležet.Poraďte prosím.S pozdravem Mráz.

1 komentář u „Rovnoměrné osvětlení sálu s bleskem“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den,

  pokud se potřebujete vypořádat s fyzikálním faktem, že světla ubývá se čtvercem vzdálenosti, musíte přesunout zdroj světla tak, aby jeho vzdálenost od fotografovaných objektů byla zhruba stejná. Zhruba píšu proto, že to obvykle přesně nejde a také proto, že je obvykle možno připustit poměr vzdáleností nejbližšího a nejvzdálenějšího objektu zhruba 1,5, protože to vede k poměru osvětlení 1:2, tedy rozdíl jedné clony, což je většinou přijatelné.

  Nejjednodušším řešením je právě Vámi zmiňovaný odraz záblesku o strop či o stěny, kdy se světelným zdrojem stává právě strop či stěna. Pokud to jejich vzdálenost či barva a nebo směrné číslo blesku neumožňují, můžete se pokusit vytvořit stěnu umělou například z polystyrenových desek.

  Tam, kde ani umělou stěnu nelze použít (soudím, že budete fotografovat nějakou významnou společenskou událost), musíte přesunout samotný blesk. Jak a kam Vám těžko poradím, neznám vzhled sálu ani nevím, jak bude akce probíhat. K jeho odpalu pak musíte použít prodlužovací kablík nebo nějakou fotobuňku a k fotoaparátu připojit nenší blesk, jehož zábleskem spustíte hlavní. To samozřejmě nelze použít v případě, že v sále bude blesků víc. Existuje i radiové ovládání blesku, ale to asi nebudete kvůli jedné akci pořizovat. Pro změkčení světla můžete použít samozřejmě nějakou rozptylnou předsádku.

  Pouhé natočení hlavy blesku a kartička nepomohou, je nutno pohnout zdrojem (znovu opakuji, že při odraze o strop je pro scénu světelným zdrojem vlastně strop a nikoliv blesk). Nejlepší by bylo vytáhnout blesk do levého (či pravého) horního rohu místnosti.

  S pozdravem

  Tomáš Cihelka

  Odpovědět

Napsat komentář