Dotaz Z1

Jedla

Dobrý den,

chtěl bych se optat na jednu věc. V manuálu Z1 je psáno, že pracuje v rozmezí asi 0 až 40 stupňů Cesia. Může se mi něco stát, když ji vezmu do Alp a budu fotit v teplotách pod nulou???
A jaxe bránit např. orosení přístroje, když vlezu ze zimy do tepla??? Stačí vložit do klasického igeliťáku???
Díky moc za odpovědi.
Jedla

1 komentář u „Dotaz Z1“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den,

  tady je rada velmi ošemetná, je třeba rozlišovat mezi skladovací teplotou, která je v podstatě libovolná (v rozumných mezích) a provozní, která je omezená z několika důvodů.

  a) některá součást elektroniky nemusí správně fungovat, třeba LCD displej má v nízkých teplotách velice pomalou dobu reakce, kondenzátory (pár jich tam bude) se na nízké teploty také moc netváří, nemají zaručené vlastnosti ani adekvátní kapacitu

  b) podstatné je chování napájecího akumulátoru, v nízkých teplotách má výrazně nižší kapacitu, při teplotách pod -10°C může kapacita klesnout na zlomek původní. Tj. NiCd články mají nižší kapacitu, ale chovají se lépe, NiMH vyšší, ale v mrazu nic moc, lithiové baterie jsou relativně nejlepší, ovšem jsou to jen baterie za vysokou cenu (mají zhruba 6 Ah)

  c) další drobností jsou mechanické převody v objektivu, při nízkých teplotách umělé hmoty křehnou, mazadla ztuhnou a může dojít k mechanickému poškození převodů

  d) poměrně opomíjené je orosení. Ono totiž není o tom, že se orosí objektiv, což většina fotografů bere jako jediný nedostatek. Ona se orosí hlavně elektronická část uvnitř a výsledkem může být její totální zničení. Navíc slušný servis tohle pozná a nejde pak o záruční opravu. Igelitový pytlík to neřeší, protože v něm samotném nějaká vlhkost zůstane, navíc tím zabráníte následnému vyschnutí fotoaparátu, když už se v něm nějaká vlhkost srazí a teploty se vyrovnají. Pytlík to řeší v kombinaci se silikagelem, ale to už je moc složitá manipulace.

  Orosení se nejlépe brání ponecháním fotoaparátu v původním obalu, tašce a počkání na ohřátí. Když přijdete večer z lyží, jde to, když jdete někam na jídlo a chcete přitom fotit, tak to samozřejmě zdržuje.

  Abych vyvodil nějaký rozumný závěr, do teplot těsně pod nulou (řekněme -5°C) bych to nijak neřešil, při orosení lze počkat na ohřátí a vyschnutí (nezapínat!). Při teplotách kolem -10°C a níž je to na vlastní riziko, pokud jej budete mít ve vnitřní kapse bundy (ne na těle, pot je také vlhkost), neměl by vzniknout problém. Při trvalém nošení na vzduchu jen v taštičce je to o první vyzkoušení v jaké teplotě začnou vznikat problémy (pomalé zoomování, změna chování LCD, …) a podle toho se řídit.

  Každopádně ať Vám radím cokoliv, pro záruku je podstatný parametr výrobce, nikoliv moje výplody :-). Můžete brát jako příjemný bonus, když bude fotoaparát i v nízkých teplotách fungovat.

  Hezký den,

  Jan Hlinák

  Odpovědět

Napsat komentář