Skenování diapozitivů

Martin Skřenek

Dobrý den, rád bych poprvé fotit na diapozitivy s tím, že dopředu vím, že je budu skenovat. Jestli jsem správně pochopil některé diskuse, je lepší je pro tento případ filmy trochu přeexponovat nejlépe tak, že nastavím citlivost u 100ISO na 80ISO. Doporučujete tuto praktiku? Pokud ano, mám postupovat podobně i u citlivosti 400ISO?

Děkuji za radu,
Martin Skřneke

1 komentář u „Skenování diapozitivů“

  1. Odpověď redakce

    Pozor, to je omyl, tahle poučka o přeexponování platí naopak pro negativy, jsou pak sytější, barevnější a sníží se zrno.

    U diapozitivu je vhodné ho lehoučce podexponovat o 1/3 EV, kdy se vyvarujete přepálených míst a diapozitiv je celkově tmavší a mnohem vhodnější pro promítání. Tj. místo 100 ASA nastavíte 125, atd. Ale nelze to doporučit globálně, třeba Velvia je natolik kontrastní film, že u ní bych to určitě nedoporučoval (vyzkoušel jsem si to).

    Určitou nevýhodou systosti barev při následném skenování je neschopnost některých starších skenerů střední třídy zvládnout nejtmavší místa diapozitivu, kde při promítání vidíte kresbu, ale nedokážete ji naskenovat. Můj Nikon LS-40 to nezvládne, LS-50 již ano, všechny nové Minolty ano, Canoní kinofilmové skenery neznám.

    Takže je to dilema, v případě nejistoty je rozumnější udělat dvě expoziční varianty, jednu pro promítání, druhou pro skenování. Pokud máte kvalitní skener, situaci nemusíte řešit.

    Hezký den,

    Jan Hlinák

    Odpovědět

Napsat komentář