Digitalni infra fotografie

Milan Maronek

Zajimalo by me, jestli pri fotografovani pres infracerveny filtr digitalnim aparatem se vyuzivaji pouze bunky s predrazenym cervenym filtrem a vzhledem na nizkou uroven signalu z bunek se zelenym a modrym filtrem tak nedochazi ke snizeni rozlisovaci schopnosti digitalniho cipu.

1 komentář u „Digitalni infra fotografie“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den,

  separační filtry ošetřují obvykle pouze viditelnou část spektra, v infračervené oblasti už většinou zase záření propouštějí. Liší se to ovšem u jednotlivých fotoaparátů (či spíše čipů) a záleží také na použitém filtru. Například Coolpix 950 dává šedivý obraz, ovšem ve spojení s filtrem, který blokuje až do větších vlnových délek, zabarvuje obraz dokonce do modra. Většina ukázek z fotoaparátů, které jsem viděl, dávala obraz šedivý. V jednom případě byl však výsledek skutečně červený.

  Stav, kdy jsou exponovány jen buňky pro určitou barvu, nebo kdy jsou exponovány výrazně více, však není nikterak zvláštní. I ve viditelném světle narazíme na objekty, které jsou čistě červené, případně mají další z barev, ve které některý z filtrů plně propouští a další naopak výrazně blokují.

  Například pokud já fotím v IR, mám zelený kanál výrazně lepší než červený a modrý a je lepší použít ho samotný.

  S pozdravem

  Tomáš Cihelka

  Odpovědět

Napsat komentář