rozliseni a velikost

Josef Javurek

Dobry den,

nedavno jsem zakoupil “Nikon Coolscan V ED” filmovy scanner, s kterym jsem velmi spokojen, jelikoz mi umoznje upravovat jednotlive expozice (zbavovat prachu a skrabancu atd). Nicmene bych se vas rad zeptal na radu, v jakem rozliseni bych mel scanovat snimky? Chci si snimky archivovat na DVD discich ve vysoke kvalite. Ovsem nevim jake rozliseni je prinejmensim nutne napriklad tisknout format A3.
Ponevadz standartne skenuji na rozliseni 360 pixelu na palec pro format A4 pri 8 bitech, coz mi dava snimek o velikosti kolem 25MB. S takto velkym snimkek je pomerne tezke pracovat a hlavne si nejsem jisty, kolik MB me staci na tento format. Jsem si jist, ze 25MB je prehnane velke.
Predpokladam, ze par MB by melo byt dostacujici pro vysokou tiskovou kvalitu formatu A4 nebo A3.
Muzete mi prosim poradit?
Dekuji,

Javurek

1 komentář u „rozliseni a velikost“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den,

  pokud potřebujete zmenšit velikost souboru, můžete použít bezztrátovou (ZIP, ARJ) nebo ztrátovou kompresí (JPEG). Při ztrátové můžete zachovat vysokou kvalitu, pokud zachováte kompresní poměr 1:6, maximálně 1:10. Soubor ovšem skenujte na maximální rozlišení a komprimujte až po úpravě snímku – alespoň té základní.

  Nicméně Vás musím upozornit, že při práci bude mít i takový soubor původní velikost, programy si ho jakožto bitmapu v operační paměti rozbalí.

  S pozdravem

  Tomáš Cihelka

  Odpovědět

Napsat komentář