povrchova uprava fotopapiru hp

kudrnatej

mohl bych se zeptat jestli se nanasi na povrch inkjet fotopapiru od hp nejaka emulze, ktera zabranuje samovolnemu zloutnuti inkoustu a jeho starnuti co se tyce chem. zmen v jeho slozeni??? je tento problem uz vyresen a muzu archivovat takto vytisknute fotografie, nebo mam pred archivaci inkjet fotopapir hp nejak osetrit???

1 komentář u „povrchova uprava fotopapiru hp“

  1. Odpověď redakce

    Záleží samozřejmě na konkrétním papíru. Obecně se ale dá říci, že minimálně lesklé papíry mají povrchovou vrstvu ošetřenou prakticky vždy. Například papíry Ilford Smooth mají mikrokeramickou vrstvu a důsledkem je, že fotografie vytištěná dye inkousty (tedy rozpustnými ve vodě) je zcela vodovzdorná.

    Co se týče vašeho dotazu na archivaci, tak se domnívám, že pro archivaci v albu (tedy ne na světle) nezjistíte změny barev ani po dlouhé době a snaha o dodatečné ošetření udělá víc škody než užitku. V tomto režimu jsem zcela ochoten věřit reklamním materiálům výrobců s údaji o životnosti 20, 50 či dokonce 100 let.

    Podstatně horší je to u fotky na zdi, na kterou navíc může svítit slunce, tam je blednutí vidět. V tomto případě může pomoci nastříkání ochranným lakem proti UV záření, ale ani tak nebude životnost taková jako u fotografií v albu. Další možnost je použít speciální UV laminaci.

    Odpovědět

Napsat komentář