barva svetla u promitacky

filip medek

Dobry den, nevite, jestli pri sviceni promitackou na diaky (respektive foceni promitnuteho obrazu na predmet) ma svetlo z promitacky neutralni (denni) barvu, tj. je mozno fotit na normalni barevny film, jebo je potreba pouzit spec. film ci konverzni filtr? Dekuji

1 komentář u „barva svetla u promitacky“

  1. Odpověď redakce

    Světlo promítačky je dané světelným zdrojem, což je u běžné řady diaprojektorů klasická halogenová žárovka. Světlo jde tedy do žluté a film pro denní světlo je nevhodný. Lidské oko se s tím samozřejmě srovná a po pár snímcích už barvu nevnímáte, protože většinou víte, jakou barvu má snímek v reálu. Volil bych tedy film pro umělé světlo. Na druhou stranu nemusí být stupeň “žlutosti” světla, respektive jeho barevná teplota, stálý. Záleží na nažhavenosti žárovky, obecně lehoučce přetížené žárovky s nižší životností mají bělejší světlo, naopak podžhavené jdou více do žluta. Také záleží na projekční ploše, na bílé zdi jde obraz trochu do šeda a klesá kontrast, na obyčejném projekčním plátně vypadá normálně, na nějakém výkonnějším (dřívější perlička) bude mít světlejší střed.

    Existují výkonné diaprojektory s výbojkou, kde barva světla není ani denní, ani žárovková, odpovídá zhruba dennímu světlu pod modrou oblohou. Lze ji jemně zkorigovat (ne všude) centrováním výbojky v odrazné parabole. U diaprojektorů jsem tenhle systém neviděl, ale u zpětných projektorů se používá (pak se mění zažloutlost), takže se tam může objevit také.

    Jinak řečeno, film pro umělé světlo a vyzkoušet. Konverzní filtr díky závislosti na nažhavenosti vlákna žárovky (i typu a výrobci) nemám odvahu poradit. Tady je asi přesná rada nereálná.

    Hezký den,
    Jan Hlinák

    Odpovědět

Napsat komentář