Teplota vývojky

Robert kovář

Protože mám fotokomoru ve sklepě je tam i po zapnutí topení tak 14-17 stupnů C.když papíry vyvolávám v takhle teplé vývojce,má to vliv na vzhled fotky?Používám vše foma..díky

1 komentář u „Teplota vývojky“

 1. Odpověď redakce

  S klesající teplotou se rychlost reakce zpomaluje, některé vyvolávací látky při této teplotě dokonce už prakticky nevyvolávají (například hydrochinon). Protože dnes obsahují vývojky dvě i více látek, mohou pracovat různě v závislosti na teplotě (měkce, tvrdě, provolávat více či méně). Je tedy důvodný předpoklad, že bez prodlouženého vyvolávání nedosáhnete plné černé, pokud vůbec. K přesnějšímu odhadu byste musel znát vyvolávací látky použité ve vývojce a případně v papíru (papíry Foma Variant mají emulzi dopovanou vyvolávacími látkami).

  Nejlepší je provést test – naexponujte jednu fotografii dvakrát, jdnou ji vyvolejte při běžné teplotě a jednou si přineste do komory teplou vývojku. Výsledky porovnejte a uvidíte.

  Pokud se teplota ukáže jako problém, můžete zvolit některý ze způsobů ohřívání vývojky. Související článek naleznete zde:
  http://www.paladix.cz/clanky/procesor-pro-vyvolavani-papiru.html

  S pozdravem

  Tomáš Cihelka

  Odpovědět

Napsat komentář