Kupa objektivu

Peter pogan

Dobrý deň,
mám záujem kúpiť objektívy Flektogon M42 20mm 2.8 MC, Pancolar 1,8/80 MC a Pentacon 2,8/135 MC. Vedeli by ste mi prosím povedať niečo o týchto objektívoch, na čo by som si mal dávať pri kúpe pozor, pri akom poškodení je možné ich ešte nechať opraviť a aka može byť podľa Vás cena?
Ďakujem

1 komentář u „Kupa objektivu“

 1. Odpověď redakce

  Jsou to objektivy východoněmecké výroby, pocházejí buď z koncernu Pentacon Dresden, nebo ze závodu Carl Zeiss Jena (většinou totiž tyto závody vyráběly totéž). Prioritně byly tyto objektivy určeny pro kinofilmové zrcadlovky Praktica řady L. Jsou-li opravdu označeny MC, pak jsou to kusy z novějších sérií.
  Detailnější informace o těchto sklech najdete na těchto odkazech:

  http://www.praktica-users.com/lens/catalogues/1978.html
  http://www.praktica-users.com/lens/catalogues/1983.html

  Objektivy jsem k plné spokojenosti používal poměrně dlouho, nejsou s nimi žádné problémy, protože mají solidní kovovou konstrukci a velmi robustní, prakticky nezničitelnou, šroubovici. Při koupi si dejte pozor samozřejmě hlavně na poškrábání čoček (v tom případě nekupovat), na lehký chod zaostřovacího mechanismu i clony (vyzkoušejte i kolíček na automatickou clonu). Lamely clony (viditelné při plném zaclonění a stisku kolíčku clony) by neměly být odřené o sebe navzájem – to je neklamný znak toho, že objektiv někdo neodborně rozebral a složil. Ani závity na jedné i druhé straně by neměly být viditelně mechanicky poškozené.
  Pokud nebudou poškrábané čočky, lze opravit cokoli, konstrukce je relativně jednoduchá. Kvalita objektivů je velmi dobrá, vzhledem k ceně pak vynikající, zejména u Flektogonu 20 mm.
  Nejlevnější by měl podle mých informací být 135 mm (cca 1.000 – 1.500 Kč), pak 80 mm (cca 2.500 Kč) a nejdražší nepochybně bude Flektogon 20 mm, neboť jednak jich nikdy nebylo příliš moc a jednak je to objektiv téměř legendární (přijde asi na 3.500 – 4.500 Kč). Ceny berte s rezervou, jsou jen odpozorované a mohou být v různých obchodech různé.

  Milan Sýkora

  Odpovědět

Napsat komentář