Jak používat Tetenal Protectan?

MaSr

Dobrý den, neporadili byste mi, jak se ma spravne pouzivat Tetenal Protectan? Je potreba zaplnit plynem celou lahev nebo staci, kdyz je na vyvojce jenom mala vrstva Protectanu (jak velka)? A jakým zpusobem pak dostanu chemii z nadoby ven? Kdyz ji naklonim, tak Protectan zjevne vyliju. Je ho ale nutne doplnovat i v pripade, ze vyvojku z nadoby dostanu ven nejak jinak – treba injekcni strikackou? Nemuzu pak do strikacky nasat i Protectan a nejak si pokazit vyvolavani? Diky. MaSr

1 komentář u „Jak používat Tetenal Protectan?“

 1. Odpověď redakce

  Celou láhev není potřeba zaplnit, to by bylo zbytečné, účel je, aby vývojka (nebo jiný roztok) nebyla v kontaktu se vzduchem, se kterým oxiduje. Podle výrobce za 5 sekund vystříkáte přibližně 250 ml plynu, záleží tedy na velikosti nádoby, kterou chcete zaplnit a hlavně na ploše, kterou může roztok reagovat se vzduchem. Mě se u 2,5 l skleněné láhve osvědčily přibližně 3 sekundy, u plastového pětilitrového kanystru od destilované vody 5 sekund.

  Protectan je plyn težší než vzduch, správně tedy předpokládáte, že z nádoby ven ho dostanete otočením dnem vzhůru, případně ještě vyfouknout vzduchem. Je ale zbytečné šetřit tím, že vývojku budete nabírat stříkačkou, zatím stále ten samý Protectan používám už více než tři roky a teprve teď je podle tlaku znát, že už není plný. Pokud si do stříkačky naberete i Protectan, nemusíte se bát, že si pokazíte vyvolání, důležité je, aby množství vývojky bylo správné.

  S pozdravem
  Jan Seifert

  Odpovědět

Napsat komentář