stabilizátor

Jan Bláha

Dobrý den,
rozhoduji se mezi fotoaparáty Fujifilm FinePix S5500 a Konica Minoltou Z3. Sympatičtější (už jen vzhledem ke konstrukci) je mi FinePix, ale ten nemá stabilizátor obrazu, což je to jediné nad čím váhám. Můžete mi prosím osvětlit v čem by byl rozdíl při focení s a bez stabilizátoru? Je to funkce která výrazně ovlivňuje kvalitu fotografie? Nikdy jsem se stabilizátorem nefotil a tudíž proto o něm nic nevím. Díky za odpověď.
Jan Bláha

1 komentář u „stabilizátor“

  1. Odpověď redakce

    Jestli mohu, podívám se na Váš problém z jiné strany. Oba fotoaparáty mají objektivy s vysokým rozsahem zoomu kolem 400 mm. To je docela podstatná maličkost, protože při tak dlouhém ohnisku je poměrně složité získat ostrý snímek. Za prvé se člověku klepou ruce (věřte, že každému), za druhé záleží na způsobu držení fotoaparátu, za třetí se uplatňuje i tep srdce (když se soustředíte, budete ho vnímat). V tomto směru je stabilizace obrazu vynikající záležitostí, bez ohledu na značku fotoaparátu.

    Mám stabilizovaný klasický objektiv od Canonu, hlavně v horších světelných podmínkách se tím dají dohnat dva (vždycky) až čtyři (při opření loktů nebo jiné stabilní pozici) stupně EV. U digitálního fotoaparátu můžete čas dohnat nastavením vyšší citlivosti, ale tam se zase projevuje vliv šumu. Stabilizace pak poskytne zlatou střední cestu. Navíc relativně lehké digitální fotoaparáty nemají “hmotnostní” stabilitu klasické zrcadlovky s dlouhým objektivem, kde držíte minimálně 1,5 kg hmoty.

    Výše uvedené je jen můj osobní názor, nic víc. Z mého pohledu stabilizaci nemusíte trvale používat, ale když bude potřeba, tak prostě je. U ohniska 400 mm ji pokládám za rozumnou a pokud je to jediný důvod pro / proti, volil bych fotoaparát s ní.

    Přeji hezký den,

    Jan Hlinák

    Odpovědět

Napsat komentář