Zpracování čb filmů v chemii jiného výrobce

Peter pogan

Dobry den, rozhodol som sa vyvolavat CB film v domacich podmienkach. Kedze pouzivam film Ilford Delta 100, chcel som zakupit aj chemiu od toho isteho vyrobcu. Podarilo sa mi kupit len vyvojku ID-11 a zmacadlo Ilfotol. Ako dalsiu chemiu som kupil prerusovac Kodak Indicator stop bath a ustalovac Kodak Fixer. Mozem pouzit chemiu v tejto kombinacii? Alebo musim prisposobit doby procesov nejakym sposobom? Dakujem za odpoved.

1 komentář u „Zpracování čb filmů v chemii jiného výrobce“

 1. Odpověď redakce

  Uvedená kombinace filmu a chemie Vám bude fungovat bez problémů, naopak experimentováním můžete někdy dojít k závěru, že pro Vaš film, způsob zpracování a požadovaný výsledek se více hodí chemie jiného výrobce.

  Výsledek zpracování černobílého filmu nejvíce ovlivní vývojka a způsob zpracování, jako je ředění, teplota a rytmus převracení. ID-11 je pro Deltu 100 velice vhodná, doporučuji ředit ji 1+3 (tedy celkem 4 díly) nebo 1+1 a používat jako jednorázovou, pak je, zvlášť při ředění 1+3, i velice ekonomická. Vyvolávací časy, teplotu a rytmus převracení nejdete v technickém listu výrobce na adrese http://www.ilford.com/html/us_english/pdf/100_Delta.pdf

  Ostatní chemie už výsledek ovlivní minimálně, časy v přerušovači a ustalovači naleznete v návodu na láhvi s koncentrátem.

  S pozdravem
  Jan Seifert

  Odpovědět

Napsat komentář