Jiné použití Cokin přech. filtrů

ondra

Dobrý den, koupil jsem si Cokin filtr 121L a přechod mi přijde docela nevýrazný. Je možné ho používat při skoro rovném horizontu obráceně a jen jeho šedou část? Tzn. že by v lince rozhraní oblohy – země byla hrana filtru, oblohu by překrývala šedá část filtru a zem by byla bez filtru? Při malé cloně si myslím, že by to nemělo vadit, v hledáčku přechod vypadá docela rozmazaně, ale nemám na foťáku DOF, a tak netuším, co to bude dělat při zaclonění, jestli hrana nebude úplně ostrá a nebo jestli nebude vznikat nějaká vada vzniklá samotnou hranou filtru…. Děkuji za odpověď, pěkný den!

1 komentář u „Jiné použití Cokin přech. filtrů“

  1. Odpověď redakce

    Domnívám se, že byste filtr měl rozhodně používat buď celou plochou, nebo vůbec. Na hraně nepochybně bude docházet k lomu světla a reflexům; lom světla pak bude deformovat i okolní obrazové informace. Myslím, že při tom na zvolené cloně moc nezáleží, větší zaclonění tento jev zesílí, ale i při odcloněném objektivu se pravděpodobně projeví. Navíc je nevhodné fotografovat krajinu se zcela odcloněným objektivem.
    Ale zkuste si to, uvidíte sám, že to není dobré řešení. Nejelegantnějším řešením bude zakoupení přechodového filtru s větší sytostí.

    Milan Sýkora

    Odpovědět

Napsat komentář