Jakou hlavu pro stativ?

dub

Prosim o radu.Chcem kupit stativ manfrotto a neviem sa rozhodnut aku k nemu hlavu. Ci 3D alebo gulovu.Fotim prevazne krajinu.Zda sa mi ze gulova je lepsia a rychlejsia,ale pocul som ze s 3D sa lepsie zakomponuje.???
dakujem

1 komentář u „Jakou hlavu pro stativ?“

 1. Odpověď redakce

  Na Vaši otázku bohužel není jednoznačná odpověď, záleží na Vašich potřebách, způsobu práce, technice, kterou používáte i osobním vkusu.

  Kulová hlava, případně Joystick Grip, je na práci rychlejší a pohodlnější. Má ale i nevýhody, snadno se totiž může stát, že při nastavování jedné roviny si pohnete i druhou. Nejvíce se to projeví u rozměrnějších teleobjektivů, pokud sestava tělo-objektiv není uchycena ke stativu v těžišti. Proti tomu u 3D hlavy nastavujete jen jednu rovinu, zbylé dvě se Vám nepohnou. Z toho ovšem vyplývá nižší rychlost a větší rozměry hlavy.

  Máte-li možnost, zkuste si před koupí práci s obojím vyzkoušet. Do úvahy vemte i techniku, kterou používáte. Pokud častěji fotografujete světelnými (tj. velkými a těžkými) teleobjektivy, bude vhodnější 3D hlava, navíc u krajin o rychlost nejde. Pokud máte tělo a k němu několik pevných objektivů, nebo základní zoom, kulová hlava odvede dobrou práci.

  Já osobně mám obě hlavy, měním je podle toho, s čím jdu fotografovat. Dokud jsem měl jen kinofilm, případně když jdu dnes s Nikonem FM3a a objektivy 28mm, 35mm a 100mm, používám kulovou hlavu. S koupí velkého formátu jsem ale musel pořídit i 3D hlavu, kulová neměla takovou nosnost a vadilo mi právě to neúmyslné pohnutí jinou rovinou.

  S pozdravem
  Jan Seifert

  Odpovědět

Napsat komentář