FED 5

Michal Mráz

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na aparát sovětské výroby FED 5 s objektivem Industar 61, r. v. 89. Mám nabídku ke koupi tohoto aparátu za 500,- Kč. Je to dobrá investice (optická,mechanická kvalita), nebo je to aparát na poličku? Mráz

2 komentáře u „FED 5“

 1. Odpověď redakce

  FED vznikl původně jako téměř kopie přístrojů Leica a podle svého vzoru má i velmi robustní celokovové tělo, poměrně solidní dálkoměrný hledáček a spolehlivou závěrku (na rozdíl např. od Zenitů).
  Objektivy Industar jsou také poměrně kvalitní, mají odolnou mechanickou konstrukci a zpravidla světelnost 2.8, což také není k zahození.
  Za 500 Kč je to – pokud samozřejmě vše funguje – dobrá investice, pokud chcete fotografovat hledáčkovým dálkoměrným přístrojem. Přístroj je poměrně nový, takže by mohl fungovat i expozimetr, jehož selénový článek po letech slábne a začne špatně měřit (ověřte si to podle jiného expozimetru); expozimetr ovšem není spřažený, takže i kdyby neměřil vůbec, můžete nastavovat správné expoziční hodnoty. Ještě se také podívejte, zda není prověšené nebo zpuchřelé plátno závěrky.

  Na níže uvedeném odkazu najdete velmi solidní popis přístroje od znalce ruských a sovětských přístrojů, Alfreda Klompa:

  http://cameras.alfredklomp.com/fed5/index.htm

  Milan Sýkora

  Odpovědět
 2. FED 5

  Fotoaparát FED 5 mám doma, dříve jsem s ním hodně fotil, je velmi robustní a solidní konstrukce, optiku má skvělou, dálkoměr spolehlivý, jen expozimetr je dost nepřesný a na rozdíl od Leiky se v hledáčku ukazuje jen tak 60% výsledného obrazu a nezohledňuje paralaxu tak, jako Leica.

  Odpovědět

Napsat komentář