Polarizační filtry zas a zas

MadPilot

Koupě polarizačního filtru je pro mě tvrdým oříškem. Mám objektiv 72 mm a v těchto rozměrech se ceny kvalitních polarizačních filtrů pohybují kolem 3,5 tisíce korun (B+W, Hoya,…). Že existují levnější varianty, vím (Kenko, Hama, Rowi, Marumi,…), ale jaká je jejich kvalita?
Vaše články jsem četl, ale odpovědi stále nenacházím. Skutečně se vyplatí připlatit si za Kaesemanna?
Díky

3 komentáře u „Polarizační filtry zas a zas“

  1. Odpověď redakce

    Filtr B+W Kaesemann je určen pro použití v extrémních podmínkách, hlavně s velkou vzdušnou vlhkostí. Je totiž utěsněn tak, že se k polarizační fólii mezi dvěma skly nedostanou ani vlhkost, ani bakterie, které fólii docela rády žerou…
    Rozhodně se ale vyplatí připlatit si za filtr, který má MC antireflexní vrstvy. Nejlevnější filtry nejsou ani z optického skla (Hama, některé Rowi), nemají tedy stejnou hustotu a tloušťku po celé ploše, tudíž degradují obraz – ani z vynikajícího objektivu nedostanete s takovými filtry pěkný obraz.
    Určitým kompromisem jsou filtry střední cenové hladiny (Marumi, Kenko), které jsou z optického skla a mají i jakési antireflexní vrstvy. Ovšem Hoya a B+W asi konkurenci opravdu nemají.

    Milan Sýkora

    Odpovědět
    • další filtry

      K filtrům Cokin mají lidé obecně dost vyhraněný vztah: buď je mají rádi a používají je, nebo jim tento systém k srdci moc nepřirostl.
      Já se počítám spíš k těm druhým a mám k tomu tyto důvody: filtry jsou z plastu, nemají antireflexní vrstvy a poměrně velmi snadno se při manipulaci poškodí.
      Vím, že Cokin dělá i klasické šroubovací filtry, ale nevím, z jakého jsou materiálu. Proto bych si žádný polarizační filtr Cokin nekopupil, v oblasti filtrů zůstávám u značek Hoya, B+W a Hakuba (firma, která záhadně zmizela nejen z našeho trhu), případně Marumi.

      Každopádně dost informací o filtrech Cokin najdete na adrese http://www.cokin.com

      Milan Sýkora

      Odpovědět

Napsat komentář