Širokoúhlý obj. Canon EOS 10D – II.

Antonín Zbranek

Ještě jednou se vracím k možnému postupu při řešení širokoúhlého objektivu pro jednooké zrcadlovky. První část svého dotazu směřuji k otázce využití speciálního digitálního objektivu pro digitální tělo Canon EOS 10D. Jaká je Vaše zkušenost nebo jaký je Váš názor na objektiv Sigma AF 18-50 mm f/3,5-4,5 DC (pro Canon EF). Z testu na www: photozone vyplývá velmi nízká kvalita tohoto obj. Jako dobrý je však hodnocený obj. Sigma AF 18-50 mm f/2,8 EX DC. Ten však není v nabídce prodejců – nevím jestli je tedy vůbec na trhu, případně kolik asi stojí.

Druhou otázku směřuji ke klasickým širokoúhlým objektivům, které se dají rovněž použít pro digitální tělo. Určité dilema mám u obj.Canon EF 20-35 mm f/3,5-4,5 USM, který lze dle mého mínění srovnat s obj. Sigma AF 20-40 mm f/2,8 EX Aspherical DG (pro Canon EF). Přestože je v prodejní nabídce tento obj. Sigma asi o 5 tis. Kč cenově vyšší, tak jeho světelnost v celém ohnisku f2,8 má svoji váhu. Jaké hodnocení lze udělat u těchto dvou obj., pokud by měly být universálně použity pro tělo Canon EOS 50E a Canon EOS 10D. Děkuji za ochotu Vaší odpovědi na tento dotaz.

2 komentáře u „Širokoúhlý obj. Canon EOS 10D – II.“

 1. Odpověď redakce

  Přeji dobrý den,

  a) setový objektiv Canon k digitálním zrcadlovkám je až na mechanickou konstrukci (vzhled) velmi slušný a náhrada Sigmou 18-50mm f/3,5-4,5 mi osobně přijde zbytečná. Navíc je Sigma výrazně opticky horší. Sigma 18-50mm f/2,8 EX by měla zhruba odpovídat standardnímu 28-70mm f/2,8 EX, tady si určitě polepšíte. Jedině bych dával pozor na chování Sigmy v protisvětle, kde její objektivy jsou všeobecně horší, s tím je nutné počítat.

  b) Druhá otázka je složitější, především co bylo řečeno o chování Sigmy v protisvětle, platí i tady. Navíc ani jeden není optimální, oba jsou starší výroby a Sigma se liší jen úpravou zadní čočky omezující odrazy mezi ní a čipem (odtud zkratka DG). Navíc ze širokého ohniska je 32 mm, což je moc. Mnohem vhodnější je objektiv 17-40mm f/4 L. Je univerzální pro obě těla, přitom s jednoznačnou kvalitou, navíc na klasickém poskytne vynikající široký rozsah. Je to jen můj názor, ale šel bych do tohoto typu, cenový skok není zase tak velký, aby nestál za stoprocentní kvalitu.

  Jinak osobně mám 20-35mm f/3,5-4,5 a jsem s ním spokojen, až na rozostření vzdálených míst (bokeh) je zcela v pohodě. Sigmu mám jen makro 50mm, ale problémy s protisvětlem má obrovské, nakonec kamarádi kolem mě si na Sigmu svorně stěžují, co se této nectnosti týká. Je to všeobecný problém Sigmy jako takové.

  Přeji hezký den,

  Jan Hlinák

  Odpovědět
 2. Žádost o radu

  Omlouvám se, že se nejedná o příspěvek, ale o žádost o radu. Poradí někdo, kde by se v současné době nechala ještě zakoupit za rozumnou cenu digizrcadlovka Minolta Dynax 5D nebo 7D event. i s možností na splátky???

  Děkuji Karel

  Odpovědět

Napsat komentář