Jak kupovat objektiv?

René Svoboda

Procházím různá fóra a různí lidé upozorňují při nákupu na různé věci. Mě by zajímalo, jak si koupit objektiv.
Přijdu do krámu, řeknu: „Dobrý den, potřebuji objektiv ten a ten.”
Prodavač mi ho půjčí do ruky a … co s tím sklem mám udělat, než řeknu: „Dobrá, beru!”?

Díky za odpověď.

3 komentáře u „Jak kupovat objektiv?“

 1. Odpověď redakce

  Především byste měl vědět, na co chcete objektiv používat, pro jaké fotografické příležitosti. Dále je samozřejmě dobré vědět, kolik chci a můžu za objektiv zaplatit. Tyto dva první body vždy výrazně omezí výběr, těch objektivů nejsou zas takové hromady.
  Není vůbec od věci podívat se na různá (čím více, tím lépe) hodnocení zvoleného objektivu. Většinou stačí do vyhledávače (např. http://www.google.com) zadat název objektivu, vždycky se nějaký ten test najde.
  Zásadně mějte s sebou tělo přístroje, na které chcete objektiv použít, abyste mohl vše vyzkoušet – všechny funkce by měly fungovat, tělo a objektiv si musejí “rozumět”. Dále by mělo být samozřejmostí, aby nic nebylo poškozeno a aby balení bylo kompletní (clona, krytky, dokumentace atd.). Leckde Vás nechají s objektivem něco vyfotografovat a třeba ho i zarezervují, než máte hotové zkušební snímky (u digitálu je to pochopitelně jednodušší).
  Nakonec by prodejna měla potvrdit záruční list, vydat účet atd. a můžete se radovat z nového objektivu.
  Dobrá cesta je i tato: nechcte si poradit od někoho, kdo vlastní objektiv, který chcete zakoupit, nebo od toho, kdo obecně ví, co a kde hledat. Nákup objektivu není – vzhledem k trvanlivosti takového výrobku (asi nebudete kupovat jiné sklo každý měsíc) – pro neobeznámeného člověka jednoduchý, ale dá se to při jisté rozvaze zvládnout docela dobře. Největší chybou je koupit něco, o čem nic nevím – ale výše uvedený postup by každého měl před touto chybou ochránit.

  Milan Sýkora

  Odpovědět
 2. Kupování objektivu

  Asi jsme si nerozuměli: U mě je jasné, co chci. Jen mi šlo o to, když přijdu do krámu, jestli mám vyfotit zkušební fotky na plnou díru, na plnou clonu, na koncích Zoom, při jaké citlivosti, jak se na přízené fotky koukat, na co si dát pozor a tak. Doslechl jsem se totiž, že kvalita objektivů je různá kus od kusu…

  Odpovědět
  • kupování objektivu

   Zkuste to udělat tak, jako v testech – plné odclonění, pak střední clona a plné zaclonění; porovnejte rozlišení v krajích a ve středu. Totéž na obou krajních polohách zoomu a cca urpsotřed. Ale tohle právě za vás může udělat ten test, který si najdete; ono se to jen tak podle oka vyhodnocuje dost těžko.
   Zas takové rozdíly v jednotlivých kusech stejného typu, aby se to poznalo na několika zkušebních snímcích, nejsou (sériová výroba, výstupní kontrola…); kusová výroba prakticky neexistuje. Pokud objevíte nějakou závadu (i v zobrazení a jeho kvalitě), je to rozhodně důvod pro reklamaci. Jenže obrazovou kvalitu posoudíte z těch několika málo snímků v obchodě spíš jen informativně. Vyzkoušet více kusů téhož skla ale pochopitelně lze.

   Odpovědět

Napsat komentář