filtry

mirek

Dobrý den, chystám se koupit si nějaké filtry, ale moc se v tom nevyznám. Byl bych rád kdyby mi někdo mohl poradit. Fotím převážně přírodu a akty.Ještě by mě zajímalo, co to znamená MRC u filtru. Podle toho, co jsem nastudoval, bych si asi koupil, tmavě žlutý, žlutozelený a světle červený. díky

2 komentáře u „filtry“

 1. Odpověď redakce

  Váš výběr je v zásadě správný. Přidám však ještě dva, které by se Vám mohly hodit:

  Polarizační – vzhledem ke svému fyzikálnímu principu nejde ničím jiným nahradit. Umožňuje ztmavit oblohu, aniž by přitom ztmavil plochy s vegetací či zesvětlil červené střechy, jak tomu činí filtr červený. Silně působí na oblohu v kombinaci s červeným, oranžovým i žlutým.

  Modrý – zmírňuje hloubku stínů, neboť ty jsou osvětleny modrým světlem oblohy, a zvýrazňuje vzdušnou perspektivu při oparu.

  Přechodové šedivý (např. Cokin) a červený – umožní ztmavit oblohu, červený navíc za zvýšení jejího kontrasu, aniž by ovlivnily popředí.

  MRC je označení firmy Schneider-Kreuznach pro vícenásobné antireflexní vrstvy kombinované s tvrdící vrstvou, která zvyšuje jejich odolnost.

  S pozdravem

  Tomáš Cihelka

  Odpovědět
 2. polarizacni filtr pro Olympus IS-200

  Chtela jsem se zeptat, jestli byste mi nemohli poradit s vyberem polarizacniho filtru pro zrcadlovku Olympus IS-200. Jsem uplny amater, a proto bych byla velmi rada, kdyby mi nejdriv nekdo poradil, nez si ho koupim, abych pak nelitovala.
  Diky za odpoved.

  Odpovědět

Napsat komentář