potlaceni intenzit zablesku v malem studiu

zdenek

Ahoj, potreboval bych poradit, mam 2 hlavy, 2xElinchrom 500Ws, stahnuty na minimum a davaji mi f11-f16, podle umisteni (male studio), jedna stribrnej/bilej destnik, druha 90×90 soft box, potreboval bych poradit, jak se dostat na f4 nebo f5.6. Canon EOS 20D, 1/250s. Pokud dam soft box daleko a pouziji jen jeden zablesk, muzu jit na f8, ale cim dal softbox je, tim jsou ostrejsi stiny a to nechci. Je mozny treba do softboxu dat dalsi vrstvy, dejme tomu prosteradla? a co s destnikem? Bilej, nebo stribrnej? Jeste bych rad zespoda pridal odrazovou plochu 100×160, cimz svetla jeste pribude ;-(…..Moc diky za radu

1 komentář u „potlaceni intenzit zablesku v malem studiu“

 1. Odpověď redakce

  Skutečně nejjednodušším řešením je zakoupit šedivý filtr ND4x nebo ještě lépe ND8x a nasadit ho na objektiv. Nastavení světel pak ponecháte jako doposud, jen si opravíte výsledek z flashmetru – pokud rovnou nepoužíváte k určení expozice histogram na přístroji.

  Kromě toho je možno přidat buď do deštníku (deštníku) nebo před deštník (sobtbox) ještě jednu propustnou vrstvu. Prostěradlo je řešením – nebude-li silné, jemnější korekci poskytne pauzovací papír nebo samostatně prodejná bílá látka na softboxy. Možná byste dokázal sehnat i šedivou průhlednou fólii, která by plnila funkci šedivého filtru přímo ve světlech.

  Řešení s filtrem je výhodnější v jednoduchosti a v tom, že si neztlumíte svit pilotních žárovek.

  Stříbrný deštník dává světlo o neco studenější, avšak brilantnější, než deštník bílý.

  S pozdravem

  Tomáš Cihelka

  Odpovědět

Napsat komentář