GOST

Radek Mráz

Dobrý den, na hledáčkovém aparátu FED 5 je expozimetr a na něm jsou hodnoty ne v DIN nebo ASA, ale v sovětské normě GOST. Mohli byste mi “přeložit”, jaká citlivost je 250, 130 atd. Mám za to, že např. 250 bylo asi 320. Jestli ano, jak mám tedy měřit citlivosti 400 a výš, musím tedy použít expozimetr externí, nebo se to z tohoto dá nějak vyvodit?
Děkuji, Mráz.

1 komentář u „GOST“

 1. Odpověď redakce

  GOST byly sovětské jednotky nejen citlivosti filmů, ale vůbec zkratka pro státní normu, něco jako ČSN (DIN v Německu, ASA v USA…). Bohužel stupnice GOST pro citlivost filmů nekopírovala žádnou standardní stupnici, a tak je s převodem trochu problém.

  Zde najdete převodní tabulku:
  http://www.kataan.org/techref/gost-asa.html

  A kdybyste potřeboval vestavěným expozimetrem změřit větší citlivost, než je na něm uvedena, je to poměrně snadné. Nastavte nižší a poté převeďte v odpovídajícím poměru na vyšší. Např. máte film 400 ASA, což je 360 GOST; nastavte tedy 200 ASA (=180 GOST) a pak zjištěné hodnoty upravte o -1 EV, tedy vyjde-li na expozimetru kombinace 1/125s + f/5.6, nastavte 1/250s a f/5.6, nebo 1/125s a f/8 apod.
  Externí expozimetr vám však práci ulehčí a nepochybně bude spolehlivější než letitý selénový článek vestavěný v přístroji.

  Milan Sýkora

  Odpovědět

Napsat komentář