Jaký polarizák

Martin Dorňák

Chtěl bych znát Váš názor. Chci si pořídit nějaké filtry včetně polarizačního. Vlastním digitál Sony DSC V1. Zvažoval jsem koupi originál filtrů Sony, ale pak jsen nalezl ve vašem obchodě filtr Hoya Polarizační cirkulární 58mm Digita – pro digitální fotoaparáty, stříbrná objímka. Jaký filtr by jste mi doporučili?
Nejsem zas až tak zkušený amatér, ale když už kupovat, tak něco, co za to stojí. Má cenu pak ještě kupovat nějaký Skylight filtr? UV filtr bude asi povinost, co myslíte? Děkuji za radu.

2 komentáře u „Jaký polarizák“

  1. Odpověď redakce

    Vzhledem k tomu, že firma Sony používá optiku Carl Zeiss, je pravděpodobné, že ani filtry nebudou přímo výrobkem Sony, spíš je to zakázková výroba nějaké optické firmy. Takže filtry Sony nebudou až tak “originální”, kromě toho, že na nich bude firemní nápis.

    Filtry Hoya patří k tomu nejlepšímu, co se v oblasti filtrů vyrábí. Takže nákupem polarizačního filtru, který uvádíte, nemůžete udělat žádnou chybu. Je dobře, že na filtrech nechcete nemístně šetřit – levný filtr většinou degraduje kvalitu obrazu, takže o levných filtrech opravdu neuvažujte (nemyslím tím Sony, ale spíše Hama, Rowi apod.). Firmu Hoya naprosto doporučuji.

    Stejně tak Skylight filtr – ten je pro mírné oteplení barevné tonality. UV filtr se hodí hlavně v horách a u moře, tedy tam, kde je silné UV záření; kromě toho může nasazen stále a chránit objektiv – vždycky je lepší poškrábat filtr než objektiv…

    Milan Sýkora

    Odpovědět
  2. Kvalita

    Já bych ještě dodal, že filtry HOYA Digital jsou “obyčejné” filtry, pouze se základními antireflexními vrstvami. Pokud chcete opravdu kvalitní filtr, doporučuji verzi HMC nebo dokonce HMC Super, které jsou opatřené více antireflexními vrstvami a mají vysokou propustnost světla.

    Ke skylight filtru bych dodal, že k DSLR je to podle mě zbytečná investice, barevnou teplotu si totiž můžete nastavit zcela libovolně pro každý snímek jinak a nepotřebujete na to filtr.

    Odpovědět

Napsat komentář