Dobrý den, rád bych se zeptal, zda je fotografování pomocí polarizačního filtru u digi focení stejné jako u kinofilmu se stejnými výsledky. Používají se u digi filtry pro čb foto? Jak by to bylo s nimi při nasazení na objektiv. Nechat vyvážení bílého bodu na automatice? Viděl jsem některé digi obrázky fotografované s polar.filtrem, které měly až neskutečně sytou modrou oblohou. Jak tohoto dosáhnout? Je to úprava na počítači? Nebo má velký vliv nadmořská výška či použití kombinace s šedým přechodovým filtrem?
Poslední otázka,někde jsem četl recenzi(už nevím co to bylo za aparát), kde bylo psáno,že karta Compakt flash při vypnutém přístroji “žere” baterky. Platí tato informace obecně nebo jen u toho konkrétního aparátu? Je tedy lepší, při delší době nefocení, kartu nebo baterky vyndat?
Předem děkuji za odpovědi.
S pozdravem Mráz
polarizační filtr
Radek Mráz
Odpověď redakce
Ano, na principu polarizačního filtru nic nemění fakt, že je použit na digitálním fotoaparátu. Sytě modrou až černou oblohu můžete skutečně s polarizačním filtrem dosáhnout, záleží na čistotě vzduchu a na tloušťce vzduchové vrstrvy (a tedy na nadmořské výšce). Přechodový filtr někdy pomůže, ale někdy jen přitmaví bez zvýraznění barvy.
U černobílé fotografie si můžete vybrat, zda použijete filtry, nebo nafotíte obraz barevně a úpravu provedete až ve fotoeditoru – ta vám poskytne dokonce více tvůrčích možností při “navažování” jednotlivých barevných kanálů do černobílého obrazu. Pouze pro některé extrémní a zvláštní filtry (například silný červený, infračervený či polarizační) je lépe použít filtr, protože je buď nelze nasimulovat, nebo je změna podílů barevných složek tak velká, že mohou být některé kanály prázdné. Upřímně řečeno nevím, funguje-li vyvážení bílé i v černobílém režimu, ale každopádně bych vyvážení bílé vypnul.
Nevidím důvod, proč by vypnutý přístroj měl kamkoliv pouštět proud (nanejvýš do procesoru reálného času aparátu). Stejně tak karta udrží obrázky dlouhou dobu bez potřeby napájení, a i kdyby potřebovala občas “občerstvit paměť”, určitě k tomu nebude potřeba významného množství energie. Primárním a řádově nejvýznamnějším problémem je samovybíjení akumulátorů. Pokud by vypnutý fotoaparát odebíral srovnatelné množství energie, považoval bych to za závažnou konstrukční chybu. Každopádně jsem u svého přístroje žádné zrychlené vybíjení nepozoruji.
S pozdravem
Tomáš Cihelka
CF karta a vybijeni baterek pri vypnutem
Tato chyba byla u nejstarsich kusu fotoaparatu Fujifilm S7000, ale byla pry brzy opravena. Pri trose hledani se da najit i rozsah seriovych cisel trpicich timto problemem. Kazdopadne to bylo reseno vymenou/opravou zdarma. Ted uz by nemel byt problem.