“rozlišení 80 Lp/mm (čar na mm), můžeme získanou informaci převést na megapixely přibližně následovně:
Rozměr kinofilmového políčka je 24×36 mm. Na zachycení jedné čáry potřebujeme dva pixely, jeden na černou čáru, druhý na bílou mezeru.
24 * 80 * 2 = 3840 px
36 * 80 * 2 = 5760 px
Výsledná informace je tedy přibližně 22 Mpx.”
… to znamená, že s objektívom 400mm by sme dostali 552Mpix? To nie je blbosť?
A na digitálne zrkadlovky sa tie Mpix ako prepočítavajú s tým objektívom? A dá sa to vôbec? Pretože výrobca určuje sám koľko má aparát pixelov (napr. Canon EOS 20D ich má 8,2 mega). Može sa tá hotnota napr. 8,2 Mpix neniť na základe objektívu?
Nerozumiem veľmi tomu. Prosím vysvetlite mi to.
Odpověď redakce
Ne, tak to není, ohnisko objektivu s jeho rozlišovací schopností přímo nijak nesouvisí. To, kolik se zachytí čar na milimetr (Lp/mm) na snímací médium (ať už čip nebo film) vždy závisí na kombinaci obojího, tedy objektivu a snímacího média. Jde tedy o dvě věci, rozlišovací schopnost objektivu a rozlišovací schopnost snímacího média. Kvalitní objektiv s lepší ostrostí a přenosem kontrastu vykreslí více Lp/mm než levný setový zoom. Stejně tak se liší i filmy, jemnozrnný málo citlivý film je schopný zachytit více Lp/mm než vysoce citlivý film s velkým zrnem.
Například určitý objektiv, jedno jakého ohniska, vykreslí 80 Lp/mm. Do fotoaparátu dám film, který při správném zpracování vykreslí 100 Lp/mm. Výsledná rozlišovací schopnost celé soustavy tedy bude vždy menší než 80 Lp/mm. Z toho mohu vypočítat množství zachycené informace, jak jsem popsal v první odpovědi. Pokud nasadím nekvalitní objektiv, který vykreslí jen 30 Lp/mm, výsledné rozlišení bude opět menší než 30 Lp/mm. Stejně to funguje i u digitálních fotoaparátů, když na 12 Mpx fotoaparát nasadím nekvalitní objektiv, nezískám informaci odpovídající 12 Mpx.
Proto, jak už jsem psal, digitální a klasická cesta jsou různé technologie a jejich vzájemné porovnání není v žádném případě jednoduché. S dnešními digitálními zrcadlovkami dosáhnete výborných výsledků, ale výborných výsledků dosáhnete i s kinofilmovou zrcadlovkou. Proto je lepší techniku vybírat podle svých požadavků a zaměření, ne podle teoretických srovnání. Každá technologie má své výhody a nevýhody a každá se hodí pro jiné účely použití.
S pozdravem
Jan Seifert
Film i čip se nemění!
Já bych k tomu dodal jen to, že velikost kinofilmového políčka a jeho rozlišovací schopnost se s různými objektivy nemění. Prostě je filmové políčko velké 24x36mm a jeho rozlišovací schopnost je dána výrobcem. Tím si můžete spočítat teoretické maximum, co je film schopen zachytit. Pak už toto maximum můžete jen pouze degradovat tím, že nasadít ne příliš kvalitní objektiv nebo film nedostatečně kvalitně zpracujete. Ale maximum je jednou dáno technologicky a nemůžete ho překročit.
Stejně tak u čipu. Ten má jednou pro vždy dán počet pixelů i velikost a je jedno, jaký objektiv na to nasadíte.
Jinak se opravdu nedají srovnávat tyto technologie jen na základu počtu pixelů. Prostě je to o něčem jiném.