Pěkný den,
již nějakou dobu používám Prakticu BX20 s 28,50,135 mm objektivy. S výledky, jakožto amatérský fotograf jsem spokojen. V poslední době mi ale trošku chyběl auto fokus hlavně při rychlejších scénách, a tak jsem začal uvažovat nad novým fotoaparátem (Canon 33, nebo Nikon F75(možná F80)).
A teď jádro dotazu : Je optika Canonu(Nikonu) o tolik lepší, že fotky budou o poznání pěknější ?(asi hloupý dotaz, ale nevím, jak lépe ho napsat). Jak je to s manuálním ostřením? Pokud vím, tak tyto fotoaparáty mají matnici nijak nečleněnou (jak je tomu u Praktici) a podle mého může být manuální ostření nepřesnější.
Děkuji za Vaše odpovědi 🙂
S pozdravem,
Václav Ehrlich
Odpověď redakce
Dobrý den,
zkřížené klíny na Praktice (měl jsem ji) nenahradíte manuálním zaostřováním na jakékoliv AF zrcadlovce, ve své době patřily mezi vůbec nejlepší způsob ostření. Na druhou stranu je potřeba manuálního ostření u AF zrcadlovek poměrně nízká, nejvíc asi u makra. U rychlých scén je naopak autofokus k nezaplacení. Osobně bych návrat k Praktice nechtěl, a to mám relativně šunkový Canon EOS 500N (no, dneska fotografuji spíš digitálně).
Co se týká optiky, to je takový dnešní oříšek a zdroj řady zcela protichůdných názorů. Pokud bych to vzal poněkud vulgárněji, neposadím se na zadek před třicet let starým objektivem, byť je na něm napsáno Zeiss, protože není korigován na barevnou fotografii a jeho antireflexní vrstvy také nejsou úplně super. Co v ČB fotografii nevadilo, v barevné vadí velmi, ale záleží na scéně (pokud obsahuje kontrastně a barevně zcela rozdílná místa). Ve finále není základní problém v té barvě, jako spíše v kontrastu, moderní antireflexní vrstvy přece nejsou jen reklamním trikem.
Takže pokud použijete opět pevná skla, rozdíl tam je a na rozumně velké fotografii (ne 13 x 9 cm :-)) ho uvidíte. Pokud použijete setové zoomy, můžete být zklamán, u Canonu všeobecně nejsou zase tak na výši. Na druhou stranu Canoní zoomy střední třídy (28-105mm f/3,5-4,5 USM a 28-135mm f/3,5-5,6 IS USM) jsou vynikající a dnes díky nástupu digitální fotografie i relativně finančně dostupné.
Pokud bych měl volit Canon x Nikon, zvolil bych Canon, optika je srovnatelná, ale rozšířenost Canonu je vyšší a dostupnost použitých objektivů poměrně vysoká. Navíc je zde vynikající stoprocentní kompatibilita jak objektivů, tak blesků, což se u Nikonu konstatovat nedá.
Výsledná volba je samozřejmě na Vás.
Hezký den,
JH
přechod z Praktiky na Canon/Nikon
Mohu uvést také svojí zkušenost.
Já jsem byl při tomto přechodu velmi rozčarovaný. Byl jsem zvyklý používat stupnici hloubky ostrosti na objektivu a se zaostřováním jsem celkem neměl problémy ani u rychlejších akcí. Potom jsem přešel na Canon 500N a spoustu mých snímků bylo špatně zaostřeno. Zaostřovací bod se prostě chytnul na něco jiného než jsem chtěl. Musíte si prostě na to zvyknout. Nyní mám dvě těla EOS 33 na které nedám dopustit. Velmi dobře se mi s nimi fotografuje, ale přeci jen není vždy plná kontola nad zaostřením. Shodou okolností jsme to nedávno probírali s kolegou, že s Praktikou se standartně daly udělat pěkné snímky. Za srovnatelnou kvalitu optiky (je jedno u které značky) zaplatíte mnohem více peněz. Zrovna u 28-105/3,5-4,5 USM jsme konstatovali, ze na konci dlohého ohniska moc spokojeni nejsme ani jeden. U tohoto objektivu oceňuji možnost ručního doostření. Zase na druhou stranu mne velmi překvapily výsledky z nové Sigmy 70-300 APO (nevýhodou je zase otáčení předního členu). Fotografie z kinofilmu na 30x45cm má perfektní hranovou ostrost a mohl bych udělat klidně 2x tak velkou. Sigmu někteří zatracují
kvůli chování v protisvětle. Pravděpodobně se dostanete také do fáze, kdy budete zkoušet, hledat informace na internetu, v literatuře, zkusíte bazarové věci, budete vyměňovat s ostatními. Osobně jsem dospěl k tomu, že budu spokojen až s profi objektivy např. 16-35/2,8 ; 24-70/2,8 ; 70-200/2,8 a nemusí být IS.
Třeba to budou jiné. Určitě utratíte více peněz než jste původně předpokládal. a votom to je. Jedno je dobré si také připomenout. Jen technika na dobrou fotografii nestačí.
mnoho úspěchů přeje
Pavel Neumann