Kiev 6 C

Radek Mráz

Dobrý den,chtěl bych se zeptat,zda máte zkušenosti s aparátem Kiev 6 c na 6×6.Má bajonet jako Psix nebo závit?Je jeho mechanická kvalita lepší než Psix,je spolehlivější?Jak vlastně funguje tento aparát s TTL hranolem a jak se světlíkem(je tady nutno expozici měřit expozimetrem)?Četl jsem některá fóra na netu,kde byly sovětské středoformáty spíše hodnoceny velmi záporně(Kiev 80,88 atd.,což byly kopie Hassebladu).Jak je na tom Kiev 6 c,což je zase kopie Pentaxu?Předem děkuji za odpověď.Mráz

2 komentáře u „Kiev 6 C“

  1. Odpověď redakce

    Fotoaparát Kiev 6S využívá stejný bajonet uchycení objektivu jako P-six. Objektivy jsou tedy vzájemně zaměnitelné. Aparát využívá k měření světla expozimetru, který je zabudován v TTL hranolu. V případě výměny TTL hranolu za jiný hledáček (např. zmiňovaný světlík) nelze měřit světlo. Musíte tedy použít externí expozimetr.

    Porovnat tento přístroj s fotoaparátem Pentacon Six je poměrně obtížné. Konstrukčně se jedná o obdobné přístroje. Středoformátové přístroje Kiev 80, 88 jsou konstruovány jako fotoaparáty s výměnou kazetou po filmový materiál. Tato konstrukce je v případě Kievů právě zdrojem velkých problémů. Kiev 6S byl celkem kladně hodncen i v SRN, kam byl také dovážen. I testy Německého časopisu Foto Magazin dopadly pro Kiev 6S dobře.

    Odpovědět
  2. Kijev 6S

    Pár detailů:
    Původní Kijev 6S má spoušť na levé straně a nemá expozimetr.
    Kdo neumí mačkat levou rukou, může si snadno připojit drátěnou spoušť.
    Absence TTL měření nemá zas tak markantní dopad – dnes je asi největším problémem nějaký expozimetr za přiměřeně nízkou cenu sehnat. Co může být dnes v době autofokusu považováno za problém je zaostřování. Kijev má z minulých vymožeností pouze mikrorastr. Na proměření expozice si většinou přece jen najdete čas, ale rychle zaostřit je umění. A taky někdy zlobí převíjení …

    Odpovědět

Napsat komentář