od snímku až po tisk

tomáš

Dobrý den, rád bych znal souvislosti mezi pořízením snímku a tiskem fotografie.
Ze 4 Mpx fotoaparátu chci dostat fotografii s nejvíce detaily.
Co musí splňovat tiskárna, jak velký formát tisku je optimální, liší se jistě i kvalita kresby papírů.
Jaký vliv na konečný výsledek má kresba objektivu, míra softwarového zaostření, nastavení clony a času? Pohybuji se v kategorii kompaktu a tiskárny Canon i 865.
Laicky mne napadá, že každá velikost fotografie snad má i svou optimální “prohlížecí ”
vzdálenost ??? Jsem už takový puntičkář a děkuji.

1 komentář u „od snímku až po tisk“

  1. Odpověď redakce

    Snímky ze 4 Mpx kompaktu mají maximální velikost kolem 2272×1704 pixelů. Tradiční hodnota, která se používá pro výstup “fotografické kvality” je 300 ppi (pixelů na palec). Papírová fotografie vytisknutá při tomto rozlišení bude mít rozměry zhruba 7,6×5,7 palce, čili 19,3×14,43 cm (1 palec = 2,54 cm). Větší rozlišení obvykle nepřináší žádný viditelný nárůst kvality. U inkjetových tiskáren se dokonce obvykle snese rozlišení o něco nižší – asi tak 240 ppi, což by v tomto případě dalo fotografii o rozměrech 24×18 cm. Takováto fotografie by měla snést i pohled zblízka – pokud je samozřejmě kvalitní digitální snímek sám o sobě (je správně zaostřený, není rozklepaný dlouhým časem, je pořízený objektivem slušné kvality atd.). Pokud uvažujete o zvětšenině na zeď, na kterou se budou diváci dívat z větší vzdálenosti, může i rozlišení kolem 180 ppi být dostatečné – při tomto rozlišení bude mít fotografie velikost 32x24cm. Jako hranice použitelnosti bývá někdy uváděno rozlišení 150 ppi.

    Nejvhodnější pro tisk fotografií je samozřejmě dedikovaná fototiskárna s větším počtem barevných inkoustů. S tiskárnou Canon i865 bohužel nemám osobní zkušenosti, takže ji nemůžu hodnotit. Obrovský vliv na kvalitu tisku má zvolený papír. Obyčejný kancelářský papír je zcela nevhodný. Různé tiskárny fungují různě dobře s různými papíry. Spolehlivá nejjednodušší (ale ne úplně nejlevnější) cesta je použít originální fotopapíry nabízené výrobcem tiskárny. K dostání je řada druhů – výsledky nejbližší klasické fotografii (a nejvíce detailů) dostanete při použití papírů s lesklým (glossy) povrchem.

    Vedle tiskárny a papíru samozřejmě velmi záleží na tom, jak kvalitní je digitální snímek samotný. To ovlivňuje spousta faktorů, které by se daly shrnout zhruba do čtyř skupin:
    – kvalita optiky fotoaparátu (ostrost kresby, přenos kontrastu, chromatická vada apod.)
    – kvalita elektronických součástí a softwaru digitálního fotoaparátu (množství šumu při různých citlivostech, zvýraznění chromatické vady interpolací, doostření apod.)
    – technika fotografování (použitý čas a clona, stativ vs. z ruky apod.)
    – kvalita dodatečného zpracování digitálního snímku na počítači (úprava tonality a barev, doostření, atd.)
    Bohužel těch faktorů je tolik, že jejich detailnější rozebrání je na celou knihu (či spíše několik knih), ne jen na jednu prostou odpověď v poradně.

    Odpovědět

Napsat komentář