Stanovení správné expozice

Richard Frk

Můžete prosím vysvětlit princip stanovení správné expozice za použití bodového měření?

Jak se v tomto případě postupuje při použití filtrů (Cokin G1, G2)?

1 komentář u „Stanovení správné expozice“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den,

  Existuje několik způsobů práce s bodovým měřením.

  1) Stanovení expozice na základě jednoho bodu
  Tento způsob se používá v případě, že hlavní objekt je malý, zatímco zbytek plochy snímku tvoří relativně monotónní plocha (zvláště pokud je tonálně výrazně odlišná od hlavního objektu).

  2) Stanovení expozice na základě měření více bodů
  Tady existuje více možností:

  2a) Aritmetický průměr
  Změříte nejsvětlejší a nejtmavší bod na scéně a expozici umístíte “doprostřed” (řada clon i časů je geometrická, takže se matematicky nejedná o aritmetický průměr, ale přivřemež oči nad tímto zjednodušením).

  2b) Kvalifikovaný odhad
  V tomto případě proměříte různé body scény s tím, že posoudíte, jak budou při zvolené expozici jednotlivé partie světlejší či tmavší a vyberete tu, která dá výsledky nejbližší Vašim představám.

  2c) Zónový systém, “zazónový” systém (Beyond the Zone System) apod.
  Tyto systémy pracují s proměřením scény jako v předchozím případě, ale přidávají navíc charakteristickou křivku, tedy znalost chování filmu (čipu). Expozice se potom stanovuje tak, aby na snímku byly prokresleny tmavé partie, následně se většinou upravuje vyvolání filmu tak, aby rozsah jasů scény byl rozprostřen po celém rozsahu zčernání filmu, ale nedošlo přitom k přepálení jasných partií.
  Je zřejmé, že tyto systémy se z 99,9% používají pro negativní černobílé filmy, ale do určité míry je možné je přizpůsobit i barvu, diapozitiv i čip.

  Při použití filtrů závisí na zvyklostech fotografa, já u slabších filtrů opravím výslednou expozici, u silnějších barevných a půlených opravím naměřené hodnoty a pak teprve určím expozici. Pokud byste chtěl měřit u přechodových s nasazeným filtrem, musel byste při měření posouvat filtr tak, abyste měřil přes tu část filtru, která bude před danou částí scény při exponování.

  S pozdravem

  Tomáš Cihelka

  Odpovědět

Napsat komentář