Systémový blesk pro D50

Jara

Dobrý den,
chtěl bych si koupit externí blesk k Nikonu D50. Problémem jsou ovšem finance. Za Nikon SB-600 případně SB-800 se mi nechce dávat takové peníze, proto zvažuju koupi nějakého neznačkového blesku. Problémem je ovšem kompatibilita. Můžete mi prosím Vás poradit, který z blesků Sigma případně Metz bych mohl použít? (Krajní varianta je koupě staršího blesku Nikon)
Děkuji předem za odpověď.

2 komentáře u „Systémový blesk pro D50“

 1. Odpověď redakce

  Je otázka, proč Nikon tak často zkouší “věrnost” svých zákazníků, když už potřetí změnil systém synchronizace blesku… Nyní se používá systém iTTL a nic s tím nenaděláme. Originál blesky Nikon jsou opravdu dost drahé, snad se časem objeví nějaká levnější varianta.
  Já používám na D70 blesk Sigma EF-500 DG ST iTTL, tedy novější variantu (starší by již v prodeji být neměla). Tento blesk podporuje všechny funkce D70 a s D50 bude dozajista rovněž plně kompatibilní; obě těla používají stejnou synchronizaci. Existuje také dražší a funkcemi lépe vybavený typ EF-500 DG Super iTTL, ale stojí pochopitelně více; já s bleskem nefotografuji tolik, abych všechny funkce využil, a každá uspořená koruna je dobrá. Blesky Sigma rozhodně nabízejí lepší poměr ceny a výkonu než originály Nikon. Ještě bych chtěl podotknout, že Sigma není neznačkový blesk, spíše neoriginální – a to je dost velký rozdíl, protože na rozdíl od neznačkových věcí zde má zákazník plnou servisní podporu apod., což u neznačkového zboží nebývá zrovna pravidlem. Sigmy se zkrátka nebojte, jen si dejte pozor, abyste koupil variantu II (iTTL) – má hrubší plast těla a nápis iTTL je uveden na krabici i na těle blesku vzadu.
  Informace o blescích Sigma najdete zde:
  http://www.sigma-foto.cz/sigma-katalog/blesky-0/

  Blesky Metz jistě také patří ke kvalitním výrobkům. Firma vyrábí univerzální blesky a tzv. SCA-adaptéry, které dovolují blesku správně komunikovat s tělem konkrétního fotoaparátu.
  Na této stránce je interaktivní formulář pro výběr správného blesku a adaptéru (je třeba zadat “Digital”, pak “Nikon” a nakonec “D50”):
  http://www.metz.de/en/photo_electronics/empfehlung.142.html

  Výsledkem je toto (zkopírováno ze stránky Metz):
  “This camera is equipped with an accessory shoe with centre contact and additional contacts providing some flash features. Therefore we recommend for flashlights with SCA-system the following adapter: SCA 3402 M5

  Further information you will find also in the recommendation of SCA-adapter.

  These Metz mecablitz are best in performance with this camera:

  – mecablitz 44 AF-4iN (ab Version V3/onwards version V3)
  – mecablitz 28 AF-3N digital (ab Version V2/onwards version V2)
  – mecablitz 44 MZ-2 (ab Gerätenummer 127501/onwards serial number 127501)
  – mecablitz 54 AF-1N digital (ab Version V2/onwards version V2)
  – mecablitz 54 MZ-4i”

  Ani se Sigmou, ani s bleskem Metz jistě neuděláte žádnou chybu a získáte plně kompatibilní systémový blesk za slušnou cenu. Rozhodnutí je ale na Vás.

  Blesky Sigma i Metz můžete objednat a zakoupit v našem obchodě:
  http://obchod.paladix.cz/

  Milan Sýkora

  Odpovědět
 2. Sigma blesky

  D50 jsem měl nedávno v ruce a Sigma 500 DG II s ním funguje dobře.
  Stojí kolem6000,- 500DG IIsuper má navíc displej,synchro na 2.lamelu,strobo
  atd. a stojí kolem 8000,-Metz vychází dráž při stejných funkcích.

  Odpovědět

Napsat komentář