Ruční nastavení blesku Canon 580EX

Michal

Dobrý den,
mám fotoaparát Canon 20D s bleskem Canon 580EX. Při zapnutí ručního nastavení blesku a při nastavení jakéhokoliv výkonu blesku mi v režimu P a Tv bliká na fotoaparátu nastavení clony 22 při čase 250. V režimu Av mi clona 4,5 ani čas 250 nebliká. Přitom fotografie v režimu P a Tv je norm., v režimu Av je přeexponovaná. Nerozumím tomu, mohu Vás požádat o vysvětlení. Děkuji za odpověď.

1 komentář u „Ruční nastavení blesku Canon 580EX“

 1. Odpověď redakce

  Po pravdě vašemu dotazu příliš nerozumím. Pokud ovládáte blesk manuálně, pak jste ho vyřadil ze spolupráce s tělem fotoaparátu a očekávat správné měření bleskového světla příliš nelze, výpočet musíte udělat vy. Tady bych spíše očekával “krocení” blesku pomocí korekce expozice blesku v jednotkách EV.

  Dále, předpokládám, že 20D má uživatelskou funkci, která hovoří o způsobu chování těla v případě použití externího blesku. Pak je čas buď nastavován na Xsync nebo volně mezi tuším 1/60 až Xsync (mám D350, tam jsou časy nepatrně odlišné, funkčnost je však stejná). Pokud není použita vysokorychlostní synchronizace.

  Chápu, že jsem na Váš dotaz moc neodpověděl, ale opravdu mi nepřijde příliš srozumitelný, mohl by jste udělat nějaké celkové shrnutí co vlastně fotografujete, za jakých světelných podmínek nebo dát ty fotografie do majlu či na web? Je fotografie přeexponovaná bleskovým světlem nebo pozadím? Navíc není jasné, zda fotografujete scény s nedostatkem světla nebo naopak přebytkem, kdy se časy mohou lišit a pak pro správnou expozici budetet například potřebovat vysokorychlostní synchronizaci, kterou samozřejmě v manuálním režimu blesku nemáte k dispozici.

  Takže asi tak,

  pozdravuje Jan Hlinák

  Odpovědět

Napsat komentář