Amatérský blesk pro Canon EOS 350D

Kamil Venclovský

Dobrý den, poradili byste prosím amatérský blesk pro Canon EOS 350D? Blesků je velká záplava a vůbec se v nich nevyznám. Děkuji moc.

3 komentáře u „Amatérský blesk pro Canon EOS 350D“

 1. Odpověď redakce

  Nejlepší rada je jít do 580EX, což je nekompromisní řešení, ale tu předpokládám neočekáváte :-).

  Takže jinak. Pokud vezmete jakýkoliv starší blesk jiného výrobce (Metz, Sigma, …), ne všechno bude fungovat správně a při případném upgradu techniky budete zase na začátku. Pokud nemáte nějaké větší zkušenosti s bleskem, doporučil bych s klidným svědomím koupi staršího blesku Canon z řady EX, protože budete mít zajištěnu 100% kompatibilitu jednou provždy. Přitom základní a docela slušné modely lze dnes koupit velmi levně. Co bych doporuučil?

  380EX je blesk s nižším výkonem, ale jinak umí všechny funkce, které můžete potřebovat, včetně 2. lamely, vysokorychlostní synchronizace, E-TTL měření, zámku bleskové expozice. Dá se koupit velmi levně, kolem 2 – 3 tisíc korun, přitom je funkčně docela výkonný a můžete s ním být maximálně spokojen. Má jedinou nectnost, která může být podstatná – neumí hlavu vyklápět do stran, takže při fotografování na výšku nemůžete použít odraz od stropu. Osobně mi to zas tak výrazně nevadilo, ale přesto jsem později zakoupil 550EX (380EX mi půjčila zhruba na rok známá, která s ním nefotila).

  420EX je přechodový hybrid mezi 380EX (po které podědil absenci informačního LCD panelu) a 550EX (má už otočnou hlavu). Moc často se nevyskytují, ale dnes může být za rozumný peníz k dispozici v bazarech a nakonec i výprodejích.

  550EX je sice “starší”, ale plnohodnotný systémový blesk. Nebývá levný, ale občas se vyskytne.

  Nevím, jak moc vážně to s fotografováním myslíte a jaké máte finanční možnosti. Takže tohle je na vás. Ještě bych radil kupovat použitý blesk raději od zapáleného amatéra, než od profesionála, který mohl využít životnost výbojky na doraz. Lze ji sice vyměnit, ale pak už je jednodušší si koupit blesk nový.

  Přeji hezký den,

  Jan Hlinák

  Odpovědět
 2. Levnější blesk k EOS D

  Nejlepší poměr cena/výkon(podle mne)
  mají blesky Sigma řady 500,ovšem je třeba k digitálním zrcadlovkám koupit raději poslední modely DG II.

  Odpovědět
  • levnější blesk k eos d

   Jenže právě Sigmě bych se vyhnul, protože čas od času má se svými blesky a nejen Canonem problémy. Nehledě na to, že kompatibilita do budoucna zaručena jednoznačně není, ono reverzní inženýrství a nákup licence komunikačního protokolu (či jak se to jmenuje) není totéž.

   Když pořídíte sice dražší Canon blesk, tu kompatibilitu řešit nebudete, budou nějaká omezení (třeba na 350D mi nechodí korektně zoomování v návaznosti na ohnisko objektivu, neumí přepočítávat), ale nebudou to omezení zabraňující či znemožňující focení.

   Ona není KOMPATIBILITA jako “kompatibilita”.

   Ale je to jen názor, nic víc.

   Pozdravuje JH

   Odpovědět

Napsat komentář