úzký film

Mašek

rád bych převedl staré 2x8mm a Super 8mm do formátu miniDV, resp. vypálil na DVD. Existuje správný postup, je nutný nějaký speciální převodník, nebo to není možné? U Škody i jinde to nabízejí ale za nedostupnou cenu. Výsledek pouhého pokusu nafilmovat z ruky promítaný film: převod barev a ostrost by docela vyhovovala, stačilo by upravit jednoduché zařízení, ale obraz bliká. Zřejmě je to způsobeno jinou rychlostí filmu a videokamery?

3 komentáře u „úzký film“

  1. Odpověď redakce

    Existuje poměrně jednoduchý postup, ale potřebujete mít přístup k počítači s grafickou kartou s videovstupem. Videovýstup ve formě s-video signálu mají skoro všechny současné grafické karty, videovstup již sice ne, ale dost si jich koupí lidé hrajícíc hry nebo prostě jen jako rezervu “co kdyby”. Karty se označují za názvem symbolem VIVO (video in video out) a je k nim dodávána redukce, která umožní připojit normálně používaná zařízení s výstupem video nebo s-video. Pak musíte za pomoci odpovídajícího programu (je součástí dodávky té karty) ze vstupního videosignálu vytvořit odpovídající soubory na disku a ty poté vypálit na DVD. Takže radím obrátit se na lidi kolem počítačů.

    Teď čtu Váš dotaz a nějak mi začíná docházet, že asi píšu nesmysly, pokud máte na mysli klasický filmový pás, je vše výše uvedené nesmysl. Promiňte.

    Obávám se, že natočení videokamerou je k ničemu, protože bude interferovat počet snímků za vteřinu, který se liší pro film a pro digitální snímání. Takže vždycky za nějaký časový okamžik dojde k výpadkům. Nejsem si jistý řešením, ale předpokládám, že lidé pohybující se kolem počítačů a umějící s videem (což mohou být i něčí děti, nemusí to být nutně profesionálové), by možná dokázali vyhodit černé snímky způsobující blikání. Ovšem pořád zůstanou snímky s částí obrazu, podle pohybu clony v promítačce. Je otázkou, jakou kvalitu očekáváte. Řešením by bylo synchronizovat kameru na snímkovou frekvenci promítačky, ale to jste už u spíše profesionálního zařízení.

    Asi Vám naše rada moc nepomůže, omlouvám se, přece jen nemůžeme vědět všechno. Nicméně může se někdo ozvat později po zobrazení v poradně.

    Přeji hezký den,

    Jan Hlinák

    Odpovědět
  2. film 8 mm

    musím si teda odpovědět sám. Co jsem mezi tím zjistil:
    1. vybrat rychlost při které obraz kmitá nejméně
    2. při stříhání v počítači použít jeden z několika existujících programů pro odstranění kmitání.

    Odpovědět
    • film 8 mm

      S prevodom 8mm filmov na video mám celkom dobru skúsenosť. Nutné predpoklady:
      – videokamera s možnosťou manuálneho nastavenia rýchlosti závierky, v mojom prípade Sony CCD V600 (z novších napr. TR 3200, u súčasných kamier nemám vedomosť, či sa dá manuálne regulovať rýchlosť závierky)
      – projektor s možnosťou regulácie rýchlosti.
      Pri určitom nastavení rýchlosti závierky a miernom doladení rýchlosti projektora sa mi podarilo blikanie prakticky úplne odstrániť – videozáznam je velmi slušný bez akejkoľvek ďalšej úpravy.
      Podrobnosti nastavenia si už nepamätám, robil som to ca 10 rokov dozadu, chce to trochu experimentovať.
      Rýchlosť projektora – pokiaľ nemá reguláciu – pomôže improvizácia, riešil som to namotaním vhodnej pásky na remenicu, aby sa zväčšil jej priemer.

      Odpovědět

Napsat komentář