Kyselina octová

Markéta Kalinová

Dobrý den!
Mám asi poněkud neobvyklý dotaz, ale nevím, kam přesně se obrátit. Známý si sám vyvolává fotografie, ale v poslední době nemůže nikde sehnat kyselinu octovou. Nevyznám se v této problematice, ale mohli byste mi poradit, kde lze tuto kyselinu sehnat?
Děkuji
Markéta K.

2 komentáře u „Kyselina octová“

 1. Odpověď redakce

  Kyselina octová se ve fotografii používá jako přerušovací lázeň mezi zásaditou vývojkou a kyselým ustalovačem. Princip je jednoduchý, zneutralizovat alkálie, kterými je nasáklá emulze a v případě barytových fotopapírů i podložka. Možností je tedy několik:

  1) Podívat se po kyselině u některé z firem vyrábějící chemikálie, můžete zkusit například Merck – http://www.merck.cz

  2) Ve fotoprodejně lze koupit hotový koncentrát pro přerušovací lázně, od Fomy například Fomacitro (kyselina citronová), nebo Ilfostop od Ilfordu, který navíc barevně indikuje vyčerpanost. Ovšem tyto koncentráty jsou zbytečně drahé na to, že mají pouze neutralizovat vývojku.

  3) Stejně dobře poslouží i obyčejný ocet nebo potravinářská kyselina citronová, jen bude jiné ředění proti silným koncentrátům

  S pozdravem
  Jan Seifert

  Odpovědět
 2. Chemikálie

  Taky si míchám některou chemii sám, místo přerušovače však používám obyčejný ocet ředěný 1+3.
  Ale k věci. Kontakt na pána, který má obchod s laboratorními potřebami a zařízením:

  IPL Petr Lukeš
  Uherský Brod
  tel: 603722206, 572635484

  V ceníku však má jen Kyselinu octovou 99% v čistotě p.a., která je drahá – 900 ml – 87 kč. Ale jistě tam bude mít i levnější – chemicky čistou.
  Některé chemikálie jsou však na povolení, ale domnívám se, že tato kyselina v tom asi nebude. I když co ti šimli na úřadech už vymysleli….. přechází rozum stát a kdo ví, zda nejste terorista spojený s Bin Ládinem :-))

  S pozdravem, Světu mír Kraken

  Odpovědět

Napsat komentář