ebay.de

Jura

dobry den, prosim vas mate zkusenosti s nakupovanim na serveru ebay.de? jak to funguje? za odpoved predem dekuju. s pozdravem jura

1 komentář u „ebay.de“

 1. Odpověď redakce

  Ebay.de (ale i ebay.com, ebay.fr a další, vše je propojeno) je největší internetová dražba, se všemi výhodami i nevýhodami. Výhodou je velká nabídka za poměrně nízké ceny, nevýhodou může být určité riziko nákupu (například jestli je zboží opravdu v popisovaném stavu a podobně), ale o tom bude dále.

  V první řadě je třeba si založit účet, to můžete kdekoliv, pokud například nevládnete moc němčinou, můžete si účet založit na ebay.com. Pak přichází samotná dražba.

  Před dražbou bych nejprve doporučil chvíli sledovat, k jakých cenám se požadované zboží přibližně dostane. Pokud Vás pak něco zaujme, prostudujte si pečlivě informace o dražbě a o zboží, kde se dozvíte stav, čas kdy aukce končí, aktuální cenu a počet příhozů, možné způsoby platby a dopravy a také hodnocení prodávajícího. Právě díky hodnocení prodávajícího můžete snížit zmiňované riziko nákupu, dočtete se tam, kolik má za sebou aukcí a u každé pak kladné nebo záporné hodnocení od protistrany. Pokud tedy chcete do dražby jít, stačí se přihlásit a přihodit nějakou částku. Tato částka neznamená o kolik zvýšíte k aktuální cenu, ale jde o Vaší maximální částku, kterou chcete za zboží dát. Systém za Vás pak přihazuje automaticky. Pokud je tedy aktuální cena například 30 EUR a Vy přihodíte 50 EUR, aktuální cena bude 31 EUR a až do 50 EUR za Vás bude systém přihazovat sám. Většinou se vyplácí podívat se kdy přesně dražba končí, zbytečně nepřihazovat a v poslední minutě nebo půlminutě přihodit maximální částku, kterou jste ochoten zaplatit. Pozor, to, kolik nakonec zaplatíte může být vyšší o poštovné a bankovní převody, částka na Ebay se týká pouze zboží.

  A nakonec, když v dražbě zvítězíte, přichází na řadu platba a doprava zboží. S tímto už Ebay nemá nic společného, tady už záleží na dohodě s prodávajícím. Jak lze zaplatit (hotově, bankovním převodem, pomocí systémů PayPal nebo Western Union), způsob dopravy (osobně, poštou, zásilkovou službou), případně do jakých zemí prodávající zboží zasílá, je popsáno v detailech u aukce. Doporučuji před zapojením se do aukce si toto pečlivě prostudovat, protože záporné nebo kladné hodnocení můžete dát nejen Vy prodávajícímu, ale i on Vám a se záporným hodnocením můžete (a patrně budete) mít v dalších případných dražbách problémy. Ani v případě, že prodávající posílá zboží jen například po Německu, nemusí být nic ztraceno, stačí se domluvit pomocí soukromé zprávy nebo mailu, ale raději před zapojením se do dražby. Když nakonec vše proběhne, Vy máte zboží a prodávající peníze, nezapomeňte dát prodávajícímu hodnocení.

  S pozdravem
  Jan Seifert

  Odpovědět

Napsat komentář