strata saturacie farieb pri pouziti

rado bonk

Dobry den,

Potrebujem pripravit JPEG subory pre web fotogaleriu (max. 700x700pix, max. 100kb. Na original JPEG (24bit far. hlbka, RGB) aplikujem channel mixer (red +120, blue -10, green -10; red-10, blue +120, green -10; red -10, blue -10, red +120) aby sa vysledok podobal na ten z Fuji Velvia – krasne saturovane farby. Ukladam subor cez “Save for Web”, lebo tam mam lepsiu kontrolu nad velkostou, na moje velke prekvapenie vsak original JPEG zobrazeny v tomto diialogu vobec nema saturovane farby, farby su vyblednute a ako keby bez zivota. Velkost suboru nie je problem udrzat, ale farby su prec.

Ak pouzijem “Save as” a vyberiem JPEG, musim pouzit silnu kompresiu aby som udrzal velkost (kvalita 3-4), ale tam sa uz silno prejavuju artefakty silnej JPEG kompresie.

Nemyslim, ze by bol problem v color manazmente, ale mozem sa mylit. Kazdopadne ma vysledok prekvapil.

Ako teda udrzat saturovanme farby a zaroven neprekrocit limit 100kb?

Dakujem,

– pouzivam Photoshop CS (Verzia 8)

1 komentář u „strata saturacie farieb pri pouziti“

  1. Odpověď redakce

    Takto na dálku, aniž bych viděla, jak přesně postupujete a jaká nastavení používate, se těžko radí a mohu se mýlit, ale tipla bych si, že příčinou vašich problémů při použití funkce Save for Web je nejspíš právě správa barev, respektive její absence u obrázků pro web. Domnívám se, že pravděpodobně obrázky editujete v některém barevném prostoru s gamutem větším než sRGB, respektive prostor monitoru (jako např. Adobe RGB apod.). Pokud se na obrázek zaznamenaný v takovém prostoru podíváte s vypnutou správou barev, bude málo saturovaný a nekontrastní. Funkce Save for Web počítá s tím, že obrázky budou na webu prohlížené bez správy barev a defultně ukládá obrázky bez barevného profilu (čemuž odpovídá i náhled při ukládání). Profil je sice možné připojit, ale browsery i jiné aplikace ho často stejně ignorují. Obrázky pro web je proto potřeba před uložením zkonvertovat do prostoru sRGB, který modeluje barevný prostor běžného CRT monitoru (funkce Convert to Profile…). Pak by i při vypnuté správě barev měly vypadat téměř stejně.

    Jinak pokud Photoshop nedokáže vytvořit dostatečně malé soubory při požadované kvalitě, můžete též zkusit je ve Photoshopu uložit větší a pak je překomprimovat v nějakém jiném programu, který dokáže při stejné kvalitě vytvořit menší soubory. Dříve, když připojení na internet bývalo mnohem pomalejší, to byla celkem běžná praxe a existovaly na to i specializované programy. Limit 100 kB je ale podle mého názoru pro obrázek 700×700 pixelů dost nízký a u obrázků s větším množstvím malých detailů budou s kvalitou problémy.

    Odpovědět

Napsat komentář