6 MPx pro 30×45?

Jan Vesták

Hezky den,

fotim na dig. zrcadlovku Nicon D50, ktery porizuje snimky v rozliseni 3008 x 2000 pixelu.
Muzete mi, prosim, zodpovedet zda lze poridit z takoveho rozliseni “uchazejici” snimek 30×45, ktery by byl kvalitou alespon castecne srovnatelny se snimkem stejne velikosti porizeneho na 35 mm kinofilm pri ISO 100?

Dekuji

1 komentář u „6 MPx pro 30×45?“

 1. Odpověď redakce

  Vaše otázka by byla na řadě fór s fotografickým zaměřením vynikajícím šrapnelem rozpoutávajícím boj mezi digitalisty a analogisty. Ona totiž ta správná odpověď neexistuje. Obecně bezproblémová fotka ze zrcadlovky 6/8 mil. pixelů je na formát A4. Tam budu bez uzardění tvrdit, že řada fotografů nepozná, čím to bylo fotografované, samozřejmě, pokud to nepřeženu s doostřením a pokud se bavíme o kinofilmu.

  U formátu 30×45 cm už dochází trošičku k lámání chleba, protože je velice důležítý námět fotografie a její další použití. Pokud je to fotka do rámu, bude zdobit obývací či jiný pokoj a nebudou k ní přistupovat šťouralové zkoumající ji z deseti centimetrů, v klidu bych se odvážil jít na formát větší. Naopak, pokud námět obsahuje spoustu drobných detailů, třeba tráva nebo listoví stromů u fotografie krajiny, mohou být detaily již rozpadlé a při pohledu zblízka nečitelné. Rovněž tak výstavní formát, tam se sice rád kouknu z dálky, nicméně k některým fotografiím pak přistupuji blíž a alespoň část detailů tam očekávám.

  Výše uvedené povídání asi není radou, kterou by jste očekával. Smiřte se s tím, že natolik záleží na námětu, jeho kontrastu, že univerzální odpověď opravdu neexistuje. Jsou povedené a ostré snímky z digitálu ve velikosti 50 x 60 cm, zrovna tak jako se vysktne fotka s formátem A4 a šíleně rozpadlými detaily.

  Co je absolutní nutnost pro velký formát – mít ostrý snímek na začátku, v počítači to již nikdy nedohoníte. Tedy stativ, samospoušť, kvalitní objektiv. Na těle fotoaparátu zas tak nesejde, všechny digitální zrcadlovky se stejným rozlišením nabízí zhruba stejnou kvalitu, na objektivu záleží velmi.

  Vím o čem mluvím, protože docela slušná Sigma 18-50mm f/2.8 EX není dost slušná, jakmile za ní následuje snímek z objektivu Canon 70-200mm f/4.0 L USM. To je valnou většinou fotografů podceňovaná skutečnost.

  Nikon dělá lepší setové objektivy než Canon, takže zkuste a uvidíte. Pozor na jemné doostřování snímku, tím lze i dobrý snímek zazdít.

  Přeji hezký den,

  Jan Hlinák

  Odpovědět

Napsat komentář