Korekce expozice na nikonu FM 10

Luboš Liška

Dobrý den, chtěl bych se přeptat, zda je možné korigovat expozici na nikonu FM 10 po menších krocích než po 1 EV.
Napadá mě, že jedinou variantou by bylo korigovat ji pomocí citlivosti filmu (což mohu v krocích po 1/3).
Ale neumím si představit, jak bych to prakticky provedl. Pokud si nastavím podle vestavěného expozimetru správnou expozici a násl. se rozhodnu, že ji chci upravit o 2/3 EV a postupoval bych tak, že změním citlivost filmu o 2/3 EV na kroužku citlivosti filmu a následně nastavím expozici podle vestavěného expozimetru tak, aby mi opět ukazoval korektní expozici, tak stále budu postupovat v krocích po 1 EV. Protože expozici měním pomocí clony a času a to mohu pouze v krocích po 1 EV.
Tedy fakticky nedojde ke změně o 2/3 EV, ale o 1 EV. Z tohoto mého závěru dedukuji, že u nikonu FM 10 – tj. u mechanické závěrky obecně nelze expozici korigovat po menších krocích než po 1 EV. Ale nejsem si jistý, zda jsou mé závěry správné, zda náhodou není nějaká možnost.
Trápí mě to proto, že občas narazím na podmínky, kdy expozice, kterou mi ukazuje expozimetr fotoaparátu nevychází optimálně, ale korekce o 1 EV je už moc. Chtělo by to skrátka něco mezi a já si s tím nevím rady.
Za odpověď moc děkuji. Liška

1 komentář u „Korekce expozice na nikonu FM 10“

 1. Odpověď redakce

  Měnit citlivost filmu bych Vám nedoporučoval, snadno na to zapomenete a zbytek filmu pak nafotografujete na špatnou citlivost. Navíc jak správně píšete, závěrka má chod po 1 EV a změna citlivosti by měla vliv jen na zobrazený údaj expozimetru.

  Existuje ale snadná možnost, kterou sám u Nikonu FM3a používám (závěrka FM3a má kroky také po 1 EV). Většina objektivů má sice krok clony po 1 EV, není ale problém dát clonový kroužek do mezipolohy a takto fotografovat.

  S pozdravem
  Jan Seifert

  Odpovědět

Napsat komentář