zvetšovaci objektiv do magnifaxu

Tomaš Thor

Dobrý deň prajem!
Chcel by som si kúpiť objektív Meogon (6 sosovkovy) do mojho zväčšovacieho prístroja Magnifax 3a. Len neviem, ktorý si mám zaobstarat, a predovšetkým s ktorou ohniskovou vzdialenosťou, aby som mohol robit fotky z kinofilmu ako aj zo 6×6 a vedel zároveň robit zväčšeniny 50×60 cm pri otočení prístroja o 180° a exponovania na podlahu, predovšetkým pri expozicii z kinofilmu. Maximálnu výšku od objektivu a rámovacieho zariadenia viem dosiahnuť asi 150 cm. Bohužial mám len objektivy 50 mm a 105 mm a neviem si odskúšat aj obj. 80 mm pre vyššie uvedené potreby.
Vopred ďakujem

3 komentáře u „zvetšovaci objektiv do magnifaxu“

 1. Odpověď redakce

  Domnívám se, že právě objektiv 80mm by měl Vaše požadavky splňovat. Zkuste se ale obrátit přímo na výrobce, na rozdíl od jiných firem tam bývají velmi vstřícní, takže se nebojte je kontaktovat. Určitě vám pomohou více než můj odhad…

  http://www.meopta.cz/index.php?id=8&lang=cz

  Milan Sýkora

  Odpovědět
 2. Snadno k vypočtení

  Na tuto otázku si snadno odpovíte použitím zobrazovací rovnice 1/f = 1/a + 1/b, kde f je ohnisková vzdálenost, a je vzdálenost papír – objektiv a b je vzdálenost objektiv – negativ. K tomu ještě přidáme rovnici pro zvětšení z = a / b.
  Pro zvětšení kinofilmu na 50×60 potřebujete zvětšení 20x, tedy a = 20b. Pro velká zvětšení se bblížíf, takže už teď můžete odhadnout, že pro f=80mm bude vzdálenost papír – objektiv 160cm. Přesně spočteno bude a = 21f, tedy 168cm. Obecně je a = (z+1)f.
  Sám jsem ověřil, že pro šestinásobné zvětšení, byla s osmdesátkou objektivem vzdálenost 55cm, což se vzhledem k chybě měření shoduje s vypočtenými 56cm.

  Odpovědět

Napsat komentář