Nákup objektivu

Hadrburg

Doporučte mi prosím objektiv:
Tokina 28-70/2,8
nebo
Sigma 28-70/2,8

I s ohledem teoretického přechodu na DSLR (ve Foto Škoda jsem dostal překvapivě, že Tokinu nelze na DSLR použít vzhledem k odrazu čipu a iTTL).

1 komentář u „Nákup objektivu“

 1. Odpověď redakce

  Takováto doporučení jsou v každém případě ošemetná. Objektiv na klasickou zrcadlovku je jiný než na zrcadlovku digitální. Svou roli hrají odrazy od čipu, které u filmu samozřejmě nejsou, potom přepočet ohniskové vzdálenosti a také pozdější použitelnost na novějších tělech fotoaparátů (což je občas se vyskytující specifický problém Sigmy).

  Sigma 28-70mm f/2,8 existuje ve dvou variantách, starší má označení EX, novější EX DG. U novější verze by měly být potlačeny odrazy od čipu, což se ovšem týká hlavně poslední čočky. Mimochodem, pokud fotografujete třeba východ slunce, i profesionální objektivy tento odraz mají, byť malý.

  Na druhou stranu, “teoretický” přechod na digi je docela složitý, protože ze záklaďáku se slušným rozsahem je prakticky nepoužitelný, rozsah 45 až 112 mm je dost omezující. Takže možná skončíte jako já, že s přechodem na digi pořídíte objektiv pro digi, protože je to mnohem jednodušší.

  Z běžného pohledu je Tokina mnohem robustnější objektiv, takže bych možná raději sáhnul po ní. Nicméně opravdové doporučení zde neexistuje, jsou to prostě objektivy implicitně určené pro kinofilm a jejich pozdější použití na digitálu je zavádějící (pokud nemíníte pořizovat zrcadlovku s čipem velikosti kinofilmového políčka).

  Přeji hezký den,

  Jan Hlinák

  Odpovědět

Napsat komentář