Prach nebo jiný problém

Jerry

Dobrý den,
koupil jsem přes inzerát Nikon D100. Je tu moje první digi zrcadlovka. Trochu jsem se s ní seznamoval a udělal pár snímků. Po jejich přenesení do PC jsem si všiml určitých rušivých elementů, které jsou patrné zejména na tmavém pozadí a při vyšším ISO. Jedná se o malinké křížky, které jsou do zelené, červené nebo modré. Teď nevím, jestli je to normální, že se při vyšším ISO objevují, mně přijde, že to moc normální není. Nejprve jsem myslel, že je to prach, ale postupně jsem došel k tom, že nikoliv.
Obrázky jsou http://jerjer.wz.cz/ISO1600.JPG a http://jerjer.wz.cz/ISO200.JPG

Moc děkuji za odpověď.

2 komentáře u „Prach nebo jiný problém“

 1. Odpověď redakce

  Zaslané snímky jsou z hlediska posouzení Vámi popisované “závady” celkem k ničemu, ostatně si myslím, že to závada není. Ony “křížky”, které popisujete, jsou body obrazovky a s prachem na snímači nemají co dělat – že jsou vidět jen při vyšším ISO, to je sice zajímavé, ale opět to nesvědší o zašpiněném snímači, spíše o jeho schopnosti při vyšší citlivosti více “vidět”.
  Jestli je na snímači prach, zjistíte vyfotografováním např. čistě modré oblohy, bílé stěny nebo archu bílého papíru, ale určitě ne fotografováním monitoru počítače nebo jakékoli jiné obrazovky. Pokud se na stejnou obrazovku podíváte hodně zblízka pouhýma očima (i na TV), uvidíte, že celý obraz je složen z červených, zelených a modrých bodů – ostatně proto se také používá název RGB (tj. red-green-blue). Takže pokud se tyto “rušivé elementy” neobjevují nikde jinde, jen na snímcích monitoru, buďte v klidu, přístroj je zcela v pořádku. Případný prach můžete nechat odstranit v servisu Nikon, dělají to na počkání.
  A nefotografujte monitor :).

  Milan Sýkora

  Odpovědět
 2. Hot pixel

  Dle mne se může jednat o tzv. Hot pixely.Čím vyšší ISO či delší expozice,tím více se jich pravděpodobně zobrazí.
  Jsou i testovací programy (hot pixel test).Tam se zhotoví foto s kratkou na objektivu,velmi krátkém čase expozice a nízkým ISO.Pokud by se i tak objevil Hot či Bad pixel,jedná se o vadu snímače,ale nejedná se o katastrofu.Je to vlastnost se kterou se musí počítat.

  Doporučuji pročíst diskuze na toto téma,aby to bylo lépe pochopeno.

  Odpovědět

Napsat komentář