vazba na zaostřovací bod 2

Zdeněk Trdlička

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda jde vypnout vazba něření expozice na aktivní zaostřovací bod při zónovém (poměrovém) měření u fotoaparátu Canon EOS33V.
V manuálu k přístroji jsem bohužel odpověď nenašel
Je zde pouze popsáno, jak pomocí uživatelských funkcí vypnout tuto vazbu při částečném měření.
Při zónovém nevím.
Jde mi o to, když snímám nějakou scénu se 2 dominantními objekty (černý a bílý), tak mi vždy jeden vyjde pře/pod exponován. Podle toho, ze kterého přístroj danou expozici určí. Zjistil jsem to po sérii testů.
Myslel jsem, že při zónovém měření epozice se expozice bere z celého záběru. Že na ni zaostřovací body nemají vliv.

Díky Zdeněk

1 komentář u „vazba na zaostřovací bod 2“

  1. Odpověď redakce

    S maticovým měřením fotoaparát proměřuje scénu na různých místech a snaží se ohadnout, o jaký typ scény jde a inteligentně stanovit expozici na základě porovnání s databází. Hraje při tom roli mimo jiné i to, kam je zaostřeno – fotoaparát celkem logicky předpokládá, že objekt, na který ostříte je pro vás důležitější a přejete si, aby byl správně exponován. (Pokud je scéna příliš kontrastní, pak expozici tak, aby světlé i tmavé objekty byly dobře exponované, často vůbec ani nastavit nejde. Fotoaparát s tím nemůže nic dělat, pouze může hádat, v které části scény si přejete zachovat detaily.) Vazby na ostřící bod se u maticového měření můžete zbavit tím, že přepnete na manuální ostření – pak fotoaparát vztahuje maticové měření vždy ke střednímu bodu (viz manuál). Jinak, pokud chcete expozici z celého záběru zprůměrovat, tak si můžete přepnout na měření se zvýhodněným středem.

    Odpovědět

Napsat komentář