Leica IIIb

Juraj Berats

Dobrý deň,
mám fotoaparát Leica IIIb asi z roku 1937. Po rokoch som sa rozhodol na neho fotiť, ale pri vyvolaní filmu som zistil, že na filme sa objavili svetlé bodky (presvetleny film)… Skúšal som 3 rôzne filmy, stále sa bodky objavujú. Mám podozrenie na prederavenú závierku.
Dalo by sa to nejakým spôsobom prekryť, aby neprepúšťala svetlo k filmu? Je zložená z dvoch častí, jedna je látková a druhá papierová.
Za vašu radu vopred ďakujem, ostávam s pozdravom,
Juraj

2 komentáře u „Leica IIIb“

 1. Odpověď redakce

  Při takovém stáří fotoaparátu je dost pravděpodobné, že je závěrka (resp. její plátno) zpuchřelá, zvláště pokud se s přístrojem delší dobu nefotografovalo.
  Pokud jsou ale ostatní mechanické součásti v pořádku, bylo by možné lamely vyměnit. Nemusí to dělat značkový servis, spíše se poptejte v nějaké opravně, kde opravují staré přístroje (a třeba i ruské Zenity nebo FEDy, protože ty mají závěrku velmi podobné konstrukce). Lamely jsou uchyceny ve svorkách a jejich výměna není až tak náročná. Mohl by to umět i nějaký sběratel přístrojů Leica a jako nové lamely použít upravené plátno z jiného přístroje, např. z těch ruských či sovětských…

  Milan Sýkora

  Odpovědět
 2. Leica IIIb

  To vcelku neni zadny velky problem. Zeptejte se na to v Praze v bazaru na Betlemskem namesti. Stoji to tusim 3000,-. U takovehleho pristroje se to ale urcite vyplati

  Odpovědět

Napsat komentář